Trwający wrzesień może być najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem odkąd w Polsce systematycznie prowadzi się pomiary temperatury.

Publikacja: 21.09.2023 13:10

Tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anom

Tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia

Foto: AdobeStock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wrzesień tego roku prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. „Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - czytamy. 

IMGW: Wrzesień 2023 może być najcieplejszy w historii

Wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września temperatury, meteorolodzy nazywają "anomalią dodatnią”. Chcąc sprawdzić, na ile zmiany temperaturowe są poważne, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Jak czytamy, ”z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia”. 

Meteorolodzy szacują, że najniższe anomalie występują głównie na południowym wschodzie kraju – z wartością +2,6 st. Cel. w Nowym Sączu. W pozostałej części Polski anomalie mają powoli zbliżać się do 4 st. Cel.

Eksperci zwrócili uwagę, że najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce – na Śnieżce, czyli najwyższym szczycie Karkonoszy oraz Sudetów. Z szacunków wynika, że jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Klimat się zmienia. Lato 2023 najcieplejsze w historii pomiarów

Wcześniej Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że trzy miesiące tegorocznego lata na półkuli północnej były najgorętszym okresem w historii prowadzenia pomiarów temperatury na naszej planecie. Jak podkreślono, cały 2023 rok jest drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Na miejscu pierwszym znalazł się rok 2016 – wówczas na wyższe temperatury wpływało zjawisko pogodowe El Nino.

W komunikacie WMO możemy przeczytać, że tegoroczny sierpień był nie tylko najcieplejszym sierpniem, jaki został kiedykolwiek odnotowany, ale także drugim najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów, zaraz za lipcem 2023 - wynika z danych programu Copernicus Climate Change Service (C3S). Program realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Do danych odniósł się sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Jak podkreślił, „rozpoczęło się załamanie klimatu”. - Badacze od dawna ostrzegali przed konsekwencjami naszego uzależnienia od paliw kopalnych - powiedział. - Nasz klimat załamuje się szybciej, niż jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, towarzyszą temu ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotykają każdy zakątek planety - dodał i zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba, by światowi przywódcy zwiększyli nacisk na sprawy związane z klimatem. 

Planeta
Nowe dane na temat jakości powietrza na świecie. „Błędne koło zmian klimatycznych”
Planeta
Rekordowo gorące lato: naukowcy potwierdzają. Złe prognozy na resztę roku
Planeta
Nowy satelita NASA już na orbicie. Przełom w pomiarze stężenia gazów cieplarnianych
Planeta
Raport: naukowcy o sierpniowej ulewie w Warszawie. „Ryzyko wzrosło o 30 procent”
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Planeta
Eksperci: cel klimatyczny jest już nierealny. Pora na pesymistyczne scenariusze