Według unijnego serwisu Copernicus, temperatury odnotowane w tym roku od czerwca do sierpnia były średnio o 0,4°C wyższe niż w ubiegłym roku. Za wyjątkowo upalny należy uznać sierpień, którego średnie temperatury przekraczały poziomy z 2018 roku aż o 0,8°C.
W największym stopniu upały dotknęły wschodnią część Europy, choć w południowo-zachodnich częściach kontynentu słupki rtęci również pokazywały temperatury przekraczające średnią. Europejski rekord padł w portugalskim mieście Pinhão, gdzie 14 lipca zarejestrowano 47°C. W lipcu odnotowano również najwyższe w historii temperatury w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy termometry pokazały 40,3°C.
Czytaj więcej
Dwie trzecie naszego kontynentu jest w stanie najwyższego pogotowia albo ostrzeżeń, zmalała żegluga śródlądowa, produkcja energii elektrycznej i niektóre plony - to objawy suszy największej od co najmniej 500 lat - stwierdza raport Europejskiego Obserwatorium Suszy EDO.
Jak podaje Copernicus, od czerwca do sierpnia 2022 roku temperatury w Europie były o 1,34°C wyższe od historycznej średniej z lat 1991-2020, a w sierpniu przewyższały ją o 1,72°C.
Przez całe lato Europa borykała się z falami upałów oraz suszą, co przekładało się również na liczbę pożarów w wielu krajach. Hiszpania oraz Francja zmierzyły się w tym roku z najgorszymi pożarami, ogień strawił również ogromne powierzchnie w Portugalii. Niemal na całym kontynencie panowało zagrożenie pożarowe.