Na COP28 będą podawane głównie dania wegańskie

Przewodniczący tegorocznej konferencji klimatycznej, dr Sultan Al Jaber, potwierdził, że organizatorzy planują zdecydowanie ograniczyć obecność produktów odzwierzęcych w menu wydarzenia, z uwagi na ich wpływ na kryzys klimatyczny.

Publikacja: 02.08.2023 12:43

Na COP28 będą podawane głównie dania wegańskie

Foto: Stock Adobe

W kwietniu ponad 140 organizacji pozarządowych zwróciło się do organizatorów tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju o to, by co najmniej trzy czwarte serwowanych na niej potraw było całkowicie roślinnych. Przewodniczący wydarzenia, Sultan Ahmed Al Jaber, obiecał, że żywność wegańska będzie stanowiła zdecydowaną większość potraw znajdujących się w menu. W liście skierowanym do autorów apelu podkreślił, że organizatorzy „zdają sobie sprawę z pilności wyzwań”, które opisali przedstawiciele organizacji pozarządowych.

– Prezydencja COP28 mocno koncentruje się również na działaniach transformacyjnych w systemach żywnościowych w ramach szerszego globalnego programu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W ramach tego zamierzamy zademonstrować zrównoważone systemy żywnościowe w działaniu podczas COP28 – napisał w odpowiedzi Al Jaber.

Jak wynika z opublikowanego niedawno badania przeprowadzonego przez projekt Livestock, Environment, and People (LEAP), dieta roślinna może ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, użytkowanie gruntów oraz zanieczyszczenie wody aż o 75 proc. w porównaniu z dietą bogatą w produkty odzwierzęce.

Czytaj więcej

Prezydentem COP28 będzie szef koncernu naftowego. Aktywiści oburzeni

Deklarację organizatorów szczytu klimatycznego poparli przedstawiciele organizacji prozwierzęcych. Lana Weidgenant, aktywistka młodzieżowa i specjalistka ds. polityki w ProVeg International stwierdziła, że „to wyjątkowo ważna decyzja”, ponieważ „światowi przywódcy muszą uznać ogromną presję, jaką hodowla zwierząt wywiera na systemy lądowe i wodne, generując jednocześnie nawet 20 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych”.

Organizatorzy konferencji klimatycznych ONZ z poprzednich lat byli krytykowani za serwowanie potraw o wysokim śladzie węglowym, a więc niespójnych z profilem konferencji, takich jak mięs oraz ryb, często sprowadzanych z odległych krajów. W trakcie ubiegłorocznego szczytu COP27 w Szarm el-Szejk uczestnikom oferowano m.in. wołowinę, łososia oraz owoce morza. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zauważyli, że w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, ignorowanie roli, jaką odgrywa produkcja mięsa i nabiału w ocieplaniu się klimatu, stanowi spektakularną porażkę konferencji. Z podobnych powodów krytykowano również konferencję COP26 w Glasgow, której menu również obfitowało w mięso, a część uczestników jako środek transportu wybrała prywatne odrzutowce.

Na talerzu
Koniec greenwashingu w branży mięsnej? Nowe wytyczne dla producentów
Na talerzu
Kolejny europejski rząd zaleca dietę roślinną. „Sytuacja wymaga zmiany”
Na talerzu
Sportowcy w Paryżu chcą jeść więcej mięsa. Igrzyska coraz mniej wegańskie
Na talerzu
Raport: giganci przemysłu mięsnego i mleczarskiego wciąż oszukują konsumentów
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Na talerzu
Nowy raport Banku Światowego: musimy jeść mniej mięsa, bo ugotujemy planetę
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska