Według ministrów rolnictwa Francji i Austrii, Juliena Denormandie i Elisabeth Köstinger, europejskie rolnictwo ma przed sobą ważne wyzwanie. Jak twierdzą, aby utrzymać zrównoważone, funkcjonalne i odporne łańcuchy dostaw żywności, niezbędny jest rozwój uprawy białek roślinnych. W związku z tym wzywają Komisję Europejską do opracowania ogólnounijnej strategii, mającej na celu zwiększenie zrównoważonej produkcji, wykorzystanie pozytywnego wpływu uprawy białek roślinnych na klimat i środowisko oraz zajęcie się badaniami nad przetwarzaniem żywności oraz wdrażaniem innowacji. Sugerują też oparcie się na sprawozdaniu Komisji w sprawie rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej z 2018 roku.
Czytaj więcej
Według raportu Fairr Initiative, aż 28 proc. dużych producentów żywności przyjęło już formalne cele dotyczące ekspansji rynku białek roślinnych.
„Ze względu na zdolność wiązania azotu z powietrza, zwiększenie produkcji roślin strączkowych lub roślin białkowych jest odpowiedzią na zależności w azocie mineralnym i białkach roślinnych, ale także w odpowiedzi na zależności środowiskowe w azocie mineralnym i białkach roślinnych, ale także w celu zajęcia się kwestiami środowiskowymi. Ponadto zwiększona uprawa roślin strączkowych przyczyni się do bardziej zrównoważonego i zróżnicowanego rolnictwa, mniej zależnego od zewnętrznych nawozów mineralnych” – napisali ministrowie we wspólnym apelu do Komisji.
Ministrowie podkreślili, że sugerowana strategia dotycząca białek roślinnych byłaby spójna z celem osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku. Jak dodali, promocja roślin strączkowych „zwiększyłaby bezpieczeństwo żywnościowe i suwerenność w całym bloku, jednocześnie zmniejszając zależność Europy od importu”.
Obecnie na terenie Unii Europejskiej produkuje się mniej niż 1 proc. światowej soi. Głównymi producentami soi importowanej do Europy jest Brazylia, a następnie Stany Zjednoczone i Argentyna. Szacuje się, że co najmniej 77 proc. soi jest przeznaczanych na paszę dla zwierząt hodowlanych.