Globalne ocieplenie zagraża nieruchomościom w Australii

Według analizy Rady Klimatycznej, do 2030 roku jedna na 25 australijskich nieruchomości nie będzie podlegała ubezpieczeniu z uwagi na pogłębiające się zmiany klimatu.

Publikacja: 09.05.2022 12:05

Globalne ocieplenie zagraża nieruchomościom w Australii

Foto: Troykeith85/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Rosnące zagrożenie powodziami, pożarami buszu i ekstremalnymi wiatrami, w wyniku kryzysu klimatycznego sprawia, że coraz więcej nieruchomości w Australii nie będzie podlegało ubezpieczeniom.

Raport Rady Klimatycznej zatytułowany „Nieustępliwy naród: miejsca najbardziej narażone na zmiany klimatu w Australii” ostrzega, że zmiany klimatyczne „tworzą kryzys ubezpieczenia” w Australii i podkreśla, że powodzie rzeczne do końca dekady będą stanowiły wysokie zagrożenie dla 80 proc. z ponad 250 tys. nieruchomości. Do 2030 roku ponad 500 tys. nieruchomości nie będzie podlegała ubezpieczeniu, a co dziesiąta będzie sklasyfikowana jako „średnie ryzyko”.

„Zmiany klimatyczne rozgrywają się tutaj w czasie rzeczywistym, a wielu Australijczyków nie jest już dzisiaj w stanie ubezpieczyć swoich domów i firm” – oświadczyła dyrektorka generalna Rady Klimatycznej Amanda McKenzie.

„W ciągu ostatnich ośmiu lat rząd federalny nie zdołał w znaczący sposób poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi ani przygotować Australijczyków na pogarszające się ekstremalne zjawiska pogodowe, których teraz doświadczamy. Zanieczyszczenia z węgla, ropy i gazu muszą zacząć gwałtownie spadać i musimy zwiększyć skalę naszej energii odnawialnej, aby spełniała potrzeby wszystkich sektorów naszej gospodarki” – podkreśla McKenzie.

Czytaj więcej

W Australii powstaje czarna skrzynka klimatyczna

W ramach walki z kryzysem klimatycznym, Rada Klimatyczna zaapelowała do federalnych partii politycznych o przyjęcie polityki prowadzącej do zmniejszenia do 2030 roku krajowych emisji o 75 proc. w stosunku do poziomów z 2005 roku. Sugeruje również ulepszenie polityk, zapobiegającej budowie nieruchomości oraz infrastruktury na obszarach, które są lub będą silnie narażone na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi.

Ustalenia Rady Klimatycznej opublikowano niemal dwa miesiące po tym, jak Rada Ubezpieczeń Australii (ICA) zgłosiła ponad 86 tys. roszczeń ubezpieczeniowych wynikających z intensywnych powodzi w Queensland oraz Nowej Południowej Walii.

„O ile szybko i drastycznie nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych w tej dekadzie – zgodnie ze ścieżką ograniczającą globalny wzrost średniej temperatury do znacznie poniżej 2°C – ekstremalne warunki pogodowe będą znacznie, znacznie gorsze” – stwierdziła Rada Klimatyczna.

Opublikowany na początku marca Szósty Raport Oceniający Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podkreślił, że Australia jest wyjątkowo zagrożona konsekwencjami wynikającymi z ocieplającego się klimatu. Autorzy raportu stwierdzili, że w efekcie zmian klimatu gospodarka Australii stoi przed poważnymi i rosnącymi wyzwaniami gospodarczymi, a niezwłoczna redukcja emisji jest konieczna, aby uniknąć realizacji najgorszych scenariuszy klimatycznych.

Miasta
Odporność warunkiem trwałego rozwoju miast: rusza 11. edycja programu Eco-Miasto
Miasta
Drastyczna podwyżka opłat za parkowanie SUV-ów. Mieszkańcy Paryża zdecydowali
Miasta
Londyn przegrywa ze zmianami klimatu. „Stoimy w obliczu śmiertelnego ryzyka”
Miasta
Zanieczyszczenie powietrza z powodu fajerwerków. Stacje GIOŚ podały dane
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Wstydliwy sekret organizatorów szczytu klimatycznego: Dubaj dusi się od smogu