Aktualizacja: 16.02.2025 14:40 Publikacja: 13.12.2021 14:30
Foto: Adobe Stock
Nie jest to pierwszy projekt zakładający oczyszczenie rzeki. Jeszcze w 1988 roku ówczesny burmistrz Paryża, Jacques Chirac obiecał mieszkańcom stolicy, że za 5 lat będą mogli się kąpać w rzece przepływającej przez stolicę. Jak wiadomo nic z tego nie wyszło. Potem w 2017 roku władze miasta zdecydowały się na oczyszczenie i udostępnienie mieszkańcom wschodniej części miasta części Kanału Saint Martin, który potem łączy się z rzeką. Ale i tak szybko okazało się, że kąpieli w kanale trzeba było zakazać, bo pojawiły się tam groźne dla ludzi bakterie.
Zbudowanie zdolności do przetrwania kryzysów i do wzrostu po nich, to najważniejsze zadanie, przed którym stoją samorządy miast w Polsce. Właśnie o tym wyzwaniu rozmawiali uczestnicy konferencji „W kierunku miejskiej rezyliencji", kończącej 11. edycję programu Eco-Miasto, zorganizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce.
Japończycy zbudowali pod Tokio obiekt, który zyskał miano „podziemnej katedry”. To zbiorniki retencyjne zdolne pomieścić ogromne ilości wody. Japończycy mieli okazję je przetestować przy okazji tegorocznych ulew.
Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.
Sewilla od lat mierzy się z problemem suszą i rekordowo wysokimi temperaturami. Turyści odwiedzający miasto muszą przygotować się na temperatury przekraczające 40°C.
Jak miasta budują odporność? Jak sprawić by ich rozkwit był trwały, a więc zgodny z możliwościami planety? „W kierunku miejskiej rezyliencji” — pod takim hasłem 14 marca 2024 w Ambasadzie Francji w Warszawie zainaugurowano kolejną edycję programu Eco-Miasto.
Europejscy liderzy spotkają się w przyszłym tygodniu na nadzwyczajnym szczycie poświęconym wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest odpowiedzią na obawy, że Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy pokojowe z Rosją, które mogą wykluczyć Europę z procesu decyzyjnego.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Czy naprawdę chcielibyśmy z demokratycznych wyborów usunąć to, co w nich najpiękniejszego – nieprzewidywalność?
Wpływy Umara Kremlowa to wciąż największa przeszkoda dla powrotu boksu na igrzyska olimpijskie
Nową butelkę brytyjskiej firmy Frugalpac pokazały w praktyce trzy firmy winiarskie na salonie Wine Paris (10-12 lutego). Jest atrakcyjna pod wieloma względami, zwłaszcza może zwiększyć eksport wina z Francji – sugeruje federacja eksporterów FEVS.
Emmanuel Macron zdołał ściągnąć do francuskiej stolicy przywódców ponad 100 państw i prezesów największych koncernów technologicznych. Chce przełamać amerykańsko-chińską przewagę w obszarze sztucznej inteligencji.
Chciałbym, by rząd działał szybciej i skuteczniej. Oczekuję m.in. uszczelnienia 800+ dla Ukraińców, ustaw naprawiających wymiar sprawiedliwości, odblokowania inwestycji energetycznych, liberalizacji prawa aborcyjnego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, wiceszef PO, kandydat KO na prezydenta Polski.
Niemcy osiągnęły w 2024 r. nadwyżkę bilansu handlowego 241,2 mld euro mimo mniejszego eksportu, Francji udało się tylko zmniejszyć deficyt tego bilansu do 81 mld ze 100 mld euro w 2023 r. A deficyt bilansu handlowego USA zwiększył się w 2024 r. o 17 proc. o 133 mld dolarów jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas