Na podstawie badań polskich uczonych z PAN, którzy przeanalizowali potencjalne zasięgi oraz poziom zagrożenia dla dwunastu popularnych europejskich gatunków drzew leśnych, firma Appsilon, specjalizująca się w analizie oraz wizualizacji danych, stworzyła aplikację Future Forests, pokazującą, jak pod wpływem zmian klimatu zmienią się europejskie lasy. 

W ramach projektu badacze przygotowali trzy scenariusze: optymistyczny, umiarkowany oraz pesymistyczny. Występujące w Europie drzewa podzielono także na gatunki, które będą się rozrastać oraz te, które stracą ponad 50 proc. swojego zasięgu.  

Czytaj więcej

Sadzenie drzew to wymówka. Koi sumienia, nie ratuje klimatu

Jak wynika z przedstawionych w aplikacji danych, zarówno w scenariuszu pesymistycznym, jak i umiarkowanym, siedliska sosny w Polsce zmniejszą się. Problem będzie także ze świerkiem pospolitym oraz brzozą brodawkową. Drzewa te zaczną znikać z miejsc, w których dotychczas występowały naturalnie, między innymi przez zmianę temperatury wiążącą się ze zmianami klimatu. Drzewa te będą się przesuwać, starając się uniknąć fatalnych warunków – prawdopodobnie pojawią się na terenach, na których aktualnie nie występują.

Kadr z aplikacji Future Forests

Kadr z aplikacji Future Forests

Future Forests

W wyniku zachodzących zmian klimatu więcej będzie natomiast buków zwyczajnych, jesionów wyniosłych czy dębów – zarówno szypułkowych, jak i bezszypułkowych.

- Ekologiczne konsekwencje takich zmian mogą być bardzo poważne zarówno dla gospodarki leśnej, jak i ochrony przyrody. Może to oznaczać, że niektóre jadalne rośliny i grzyby staną się bardzo rzadkie - mówi cytowany przez portal Green News prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN, jeden z autorów badania, na podstawie których powstała aplikacja Future Forests.