Partnerzy

Małopolska chce odroczenia daty likwidacji „kopciuchów”. Aktywiści przeciwni

Władze Małopolski chcą odroczenia daty likwidacji „kopciuchów” o kolejny rok. To działanie na szkodę zdrowia mieszkańców Małopolski - uważają działacze społeczni.

Wymiana kopciuchów w Warszawie idzie źle. Zostało 10 tys. pieców i 9 miesięcy

Tylko dziewięć miesięcy pozostało na zakończenie wymiany „kopciuchów” w Warszawie. Początek ostatniego roku, w którym legalnie można ogrzewać się „kopciuchem” nie nastraja optymizmem.

Banki dopłacą do pieców, jeśli zdecydujemy się na kredyt

Klienci banków uzyskają łatwiejszy dostęp do rządowych dotacji. Warunkiem będzie jednoczesne wystąpienie o kredyt. Chodzi o program „Czyste Powietrze”, który pomaga w wymianie najbardziej nieekologicznych pieców na czyste źródła ogrzewania.

Sześć lat walki o smog. Czy Sąd Najwyższy utrudni wygraną?

Sąd Najwyższy w swojej uchwale uznał, że prawo do czystego powietrza nie może być określane mianem dobra osobistego. Wpływa to na ciągnącą się od sześciu lat przypadek Oliwera Palarza, który pozwał państwo w związku ze smogiem. Czy to przekreśla szanse na wygarną tej sprawy? Zapytaliśmyo to Miłosza Jakubowskiego, prawnika z Fundacji Frank Bold reprezentującego Palarza przed sądem.

Dzięki gminom program „Czyste powietrze” nabierze rozpędu

W najbliższym czasie powinniśmy odejść od finansowania kotłów węglowych ze źródeł publicznych – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”, w rozmowie z Michałem Niewiadomskim.

Węgiel jest drogim źródłem ciepła. Jak grzać taniej?

Alternatywy dla węgla pomagają nie tylko w poprawieniu jakości powietrza. Wbrew obawom osób zwlekających z wymianą kotłów węglowych przekładają się też na korzyści finansowe.

Debata: prawo dotyczące smogu nie może być martwe

Chociaż powietrze w Polsce jest najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej, to determinacja władz, zarówno rządowych, jak i samorządowych, do rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza jest wciąż niewystarczająca.