Aktualizacja: 23.11.2024 10:35 Publikacja: 23.08.2022 12:58
Foto: Adobe Stock
Już wkrótce małopolscy radni zadecydują, czy walka ze smogiem zostanie wstrzymana. Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego wysunął propozycję odroczenia daty likwidacji „kopciuchów” o kolejny rok.
To działanie na szkodę zdrowia mieszkańców Małopolski i faktyczne przyzwolenie na spalanie śmieci, a nie rozwiązanie problemu wysokich cen oraz braku dostępności węgla – ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Frank Bold. Do środy trwają konsultacje społeczne projektu zmiany uchwały antysmogowej.
Tylko dziewięć miesięcy pozostało na zakończenie wymiany „kopciuchów” w Warszawie. Początek ostatniego roku, w którym legalnie można ogrzewać się „kopciuchem” nie nastraja optymizmem.
Klienci banków uzyskają łatwiejszy dostęp do rządowych dotacji. Warunkiem będzie jednoczesne wystąpienie o kredyt. Chodzi o program „Czyste Powietrze”, który pomaga w wymianie najbardziej nieekologicznych pieców na czyste źródła ogrzewania.
Sąd Najwyższy w swojej uchwale uznał, że prawo do czystego powietrza nie może być określane mianem dobra osobistego. Wpływa to na ciągnącą się od sześciu lat przypadek Oliwera Palarza, który pozwał państwo w związku ze smogiem. Czy to przekreśla szanse na wygarną tej sprawy? Zapytaliśmyo to Miłosza Jakubowskiego, prawnika z Fundacji Frank Bold reprezentującego Palarza przed sądem.
W najbliższym czasie powinniśmy odejść od finansowania kotłów węglowych ze źródeł publicznych – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”, w rozmowie z Michałem Niewiadomskim.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Alternatywy dla węgla pomagają nie tylko w poprawieniu jakości powietrza. Wbrew obawom osób zwlekających z wymianą kotłów węglowych przekładają się też na korzyści finansowe.
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
W ośmiu województwach od początku roku obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów, w trzech kolejnych będzie obowiązywał od wiosny lub od lipca.
Nie będzie zmian w uchwale smogowej dla Małopolski i Krakowa, zdecydowali radni sejmiku Województwa Małopolskiego.
Gmina Miejska Kraków złożyła w tym tygodniu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na zmianę tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski.
Lokalne władze ogłaszają nabory na dotację dla lokatorów starych bloków czy kamienic na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe lub podłączenie budynku do miejskiej sieci.
Choć mieszkańcy mogą korzystać z rządowego, a często także samorządowego wsparcia przy wymianie pieców, to ten proces nie posuwa się w zbyt szybkim tempie. Nadal do likwidacji jest tysiące kopciuchów.
W Katowicach rok 2022 okazał się rekordowy jeśli chodzi o liczbę wymienionych źródeł ciepła; dzięki wsparciu miasta udało się wyeliminować 1848 trujących powietrze "kopciuchów".
Warszawa przypomina mieszkańcom o obowiązku wymiany przestarzałych pieców. Od początku przyszłego roku ich używanie będzie zabronione.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas