Atlantyckie gatunki ryb uciekają przed ciepłem do wód Arktyki. To zły znak

Badacze ostrzegają, że w związku z tym, iż globalne temperatury mórz i oceanów wzrosły w tym roku do rekordowych poziomów, ryby uciekają z Oceanu Atlantyckiego do wód Arktyki.

Publikacja: 17.10.2023 15:07

Dorsz atlantycki

Dorsz atlantycki

Foto: AdobeStock

Jak twierdzi amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), temperatura wód Północnego Atlantyku osiągnęła w lipcu rekordową temperaturę 24,9 st. Cel. Badacze ostrzegają, że konsekwencje tego mogą być dramatyczne – przede wszystkim dla ekosystemów morskich.

Ryby uciekają przed ciepłem

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że ocieplenie oceanów i mórz zagraża fitoplanktonowi, będącemu źródłem pożywienia wielu gatunków. Mikroskopijnych glonów jest coraz mniej, co nie pozostaje bez wpływy na inne gatunki morskie. 

Badacze podkreślają, że Ocean Atlantycki nie jest obecnie dobrym miejscem bytowania między innymi dla setek gatunków ryb, które żywią się zooplanktonem. Zwierzęta przez niekorzystne warunki migrują do zimniejszych wód arktycznych. Z czym to się wiąże? Naukowcy ostrzegają, że mniej ryb oznaczać będzie zachwianie całego łańcucha pokarmowego. Wpłynąć to może także na inne gatunki zwierząt – między innymi na foki, które żywią się rybami, które uciekają przed ciepłem do chłodniejszych wód. Wpływ będzie to miało także na ekosystemy morskie, ale i na rybaków, dla których oznaczać to będzie zmniejszenie liczby połowów. 

Czytaj więcej

Klimat na Ziemi ocalą ryby

Jak podkreślają badacze, w niezwykle złej sytuacji jest między innymi dorsz atlantycki, którego populacja jest zagrożona. To drapieżny gatunek dominujący w ekosystemach, który stanowi w nich kluczową rolę – reguluje między innymi poziom zakwitu alg w morzach i oceanach. Spadek populacji tej ryby to zarówno przyczyna, jak i skutek przemian w ekosystemach północnego Atlantyku. Co więcej, populacja dorsza maleje również z powodu przełowienia.

Naukowcy ostrzegają, że zmniejszające się populacje fitoplanktonu oznacza mniejszą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, a to dodatkowo wzmacnia globalne ocieplenie. Fitoplanktonu jest coraz mniej między innymi z powodu ocieplenia wód, co wiąże się z mniejszą dostępnością składników odżywczych oraz światła.

Wpływ na zmieniające się warunki w oceanach ma między innymi zjawisko El Niño, które – według szacunków badaczy – utrzymać się może nawet do marca 2024 roku.

Globalne ocieplenie zagraża morskim ekosystemom

W badaniu opublikowanym w minionym roku naukowcy ostrzegali, że ówczesna sytuacja przypomina zdarzenie sprzed 250 mln lat, w efekcie którego 96 proc. stworzeń morskich wymarło.

Według badania opublikowanego na łamach czasopisma „Science”, ocieplający się klimat, spowodowany zbyt wysokimi emisjami gazów cieplarnianych, może doprowadzić do największej katastrofy morskich ekosystemów od końca epoki permu.

Czytaj więcej

Hiszpańskie władze ratują ryby. Zwierzęta umierają z powodu suszy

Choć szacuje się, że zmiana klimatu w epoce permu mogła wynikać z gigantycznych erupcji wulkanicznych, trwających przez 2 mln lat, to badanie z 2021 roku wskazywało, że współczesne emisje CO2 generowane przez działalność człowieka, dwukrotnie przewyższają te, które wpłynęły na ocieplenie się klimatu 250 mln lat temu.

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton, Justin Penn i Curtis Deutsch, zastosowali model naukowy używany do przewidywania zasięgu masowego wymierania w przeszłości, aby oszacować konsekwencje obecnego globalnego ocieplenia. W badaniu wykorzystano funkcjonującą od dekad bazę danych dotyczącą tolerancji zwierząt morskich na ocieplenie wody i zmniejszenie ilości tlenu. Autorzy badania oszacowali, że brak ograniczenia emisji z paliw kopalnych ustawi oceaniczne ekosystemy na ścieżce prowadzącej do masowego wyginięcia w ciągu najbliższych 300 lat.

Jak twierdzi amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), temperatura wód Północnego Atlantyku osiągnęła w lipcu rekordową temperaturę 24,9 st. Cel. Badacze ostrzegają, że konsekwencje tego mogą być dramatyczne – przede wszystkim dla ekosystemów morskich.

Ryby uciekają przed ciepłem

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zwierzęta
Dziki łosoś w Norwegii wyginie? Mogą go zastąpić ryby hybrydowe
Zwierzęta
Szwecja odstrzeli 20 procent populacji niedźwiedzi. Rząd się tłumaczy
Zwierzęta
Kraj w Europie wprowadza polowania na gołębie. Ornitolodzy biją na alarm
Zwierzęta
TSUE bierze wilki w obronę. Polowanie niezgodne z prawem
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Zwierzęta
Wysoki poziom włókna szklanego w owocach morza. Szczególnie narażone dwa gatunki