Serwis rekrutacyjny dla branży IT theprotocol.it, na który powołuje się portal Zielona Interia, przebadał kompleksowo postawy Polaków wobec tzw. ekologii cyfrowej. Z badania wynika, iż Polacy z urządzeń elektronicznych korzystają średnio przez 13 godzin dziennie, w tym przez 9 godzin i 38 minut korzystają z Internetu. Dotyczy to czasu spędzanego na wszystkich urządzeniach – część z nich może być wykorzystywana równocześnie w tym samym momencie. Najwięcej czasu respondentom zajmują specjalistyczne oprogramowanie (ok. 2 godz. i 15 min dziennie), media społecznościowe (ok. 2 godz. 10 min) oraz przeglądanie stron internetowych ( ok. 2 godz. 4 min). Najczęściej ankietowani korzystają ze smartfonów (88,5%) i laptopów (85%).
Czytaj więcej
Rozwiązanie problemu elektrośmieci oznaczałoby znaczący postęp we wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego. To jeden z najbardziej kłopotliwych odpadów, a zarazem produkt, który wręcz modelowo można byłoby odzyskać.
Co oznacza to dla środowiska?
Z badania wynika, że roczny ślad węglowy z korzystania z elektroniki wynosi u badanych w Polsce średnio 2,6 tony CO2 – to poziom emisji odpowiadający przejechaniu ponad 15 tys. km benzynowym autem osobowym lub wyprodukowaniu 360 steków wołowych. Wyniki badania sugerują więc, że nawet 30 proc. śladu węglowego emitowanego przez osobę żyjącą w Polsce może być efektem korzystania z urządzeń elektronicznych.
Jak podkreślono, zdecydowanie najwięcej śladu węglowego wytwarza roczne użytkowanie Smart TV. Na drugim miejscu znalazł się komputer stacjonarny, na trzecim drukarka, a na czwartym – laptop i smartfon, czyli urządzenia, z których korzystamy najczęściej.
Czytaj więcej
Aby skutecznie wykorzystywać możliwości recyklingu metali i innych surowców ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, potrzeba większego zaangażowania użytkowników w zbiórkę, a firm – w wykorzystanie jej efektów.