Roczny ślad węglowy z korzystania z elektroniki w Polsce to średnio 2,6 tony CO2

Podczas gdy Polacy z urządzeń elektronicznych korzystają średnio przez 13 godzin dziennie, za około 30 proc. ich śladu węglowego może odpowiadać „cyberślad” – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis theprotocol.it.

Publikacja: 11.08.2023 14:29

Roczny ślad węglowy z korzystania z elektroniki w Polsce to średnio 2,6 tony CO2

Foto: Adobe stock

Serwis rekrutacyjny dla branży IT theprotocol.it, na który powołuje się portal Zielona Interia, przebadał kompleksowo postawy Polaków wobec tzw. ekologii cyfrowej. Z badania wynika, iż Polacy z urządzeń elektronicznych korzystają średnio przez 13 godzin dziennie, w tym przez 9 godzin i 38 minut korzystają z Internetu. Dotyczy to czasu spędzanego na wszystkich urządzeniach – część z nich może być wykorzystywana równocześnie w tym samym momencie. Najwięcej czasu respondentom zajmują specjalistyczne oprogramowanie (ok. 2 godz. i 15 min dziennie), media społecznościowe (ok. 2 godz. 10 min) oraz przeglądanie stron internetowych ( ok. 2 godz. 4 min). Najczęściej ankietowani korzystają ze smartfonów (88,5%) i laptopów (85%).

Czytaj więcej

Elektroluka w obiegu zamkniętym

Co oznacza to dla środowiska?

Z badania wynika, że roczny ślad węglowy z korzystania z elektroniki wynosi u badanych w Polsce średnio 2,6 tony CO2 – to poziom emisji odpowiadający przejechaniu ponad 15 tys. km benzynowym autem osobowym lub wyprodukowaniu 360 steków wołowych. Wyniki badania sugerują więc, że nawet 30 proc. śladu węglowego emitowanego przez osobę żyjącą w Polsce może być efektem korzystania z urządzeń elektronicznych.

Jak podkreślono, zdecydowanie najwięcej śladu węglowego wytwarza roczne użytkowanie Smart TV. Na drugim miejscu znalazł się komputer stacjonarny, na trzecim drukarka, a na czwartym – laptop i smartfon, czyli urządzenia, z których korzystamy najczęściej.

Czytaj więcej

Elektroodpady to wyzwanie tak dla konsumentów, jak i dla firm

Na szczegółowe emisje każdego z urządzeń składa się ślad węglowy, który wynika ze zużycia energii przy produkcji, jak i z korzystania z urządzenia. Telewizory mają tak duży ślad węglowy przez swoją wielkość, masę wykorzystanych materiałów, transport i utylizację, ale też przez streaming danych w wysokiej jakości.

Specjaliści podkreślają, że aby poprawić sytuację, wystarczy choć mała zmiana nawyków. Zaznaczają, że powinniśmy mać bardziej świadome podejście do korzystania z urządzeń elektronicznych – do ładowania, wyłączania nieużywanych urządzeń czy zmiany ustawień, które nieraz niepotrzebnie zużywają prąd.

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali