Mimo że wiele przeprowadzonych w ostatnim czasie badań wskazywało, że spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu, to okazuje się, że większość z nas wciąż postrzega anomalie pogodowe – będące właśnie efektem zmian klimatu – jako poważne zagrożenie dla życia obecnych i przyszłych pokoleń – wynika z badania Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024".
Czytaj więcej
"Dzięki protestowi kilkudziesięciu z nas tematy klimatyczne, klimatolodzy i wypowiedzi rządu w tej sprawie, pojawiły się w telewizji i gazetach częściej niż przez cały ostatni rok. To pokazuje, że nasza metoda działa" – podkreślają aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie. „Blokady ulic to nasza ostatnia deska ratunku. Nie chcemy utrudniać wam życia ani kierować waszego gniewu przeciwko nam" – zaznaczają.
Skutki zmiany klimatu: Czego obawiają się Polacy? Badanie
Kończący się rok 2024 przyniósł nasilenie skutków gwałtownych warunków pogodowych, które – jak wskazują eksperci – znacząco wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa społeczeństw na całym świecie, w tym także w Polsce. Badanie Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024" sugeruje, że aż 77 proc. respondentów uznaje, iż anomalie pogodowe są poważnym zagrożeniem dla życia obecnych i przyszłych pokoleń.
W ramach badania "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024" respondenci zapytani zostali o sytuacje, za które w szczególnym stopniu odpowiadają zaniedbania człowieka w kwestiach ekologicznych. Ankietowani wydają się świadomi roli, jaką odgrywa społeczeństwo w zmianach zachodzących w klimacie. Coraz częściej wskazują oni w tym kontekście między innymi na powodzie oraz inne nagłe zjawiska pogodowe. Co istotne, nie uchylają się też od odpowiedzialności – aż 78 proc. z nich jest zdania, że działań naprawczych powinien się podjąć każdy z nas.