Choć większość Polaków deklaruje, iż zmiany klimatyczne są dla nich kwestią istotną i budzącą obawy, w polskich mediach nie brakuje tych, którzy w swoich wypowiedziach zawierają tezy nieprawdziwe bądź świadczące o tym, że uważają oni, iż problem ten jest wyolbrzymiony, zmyślony bądź nie tak istotny, jak jest w rzeczywistości. Uczestnicy debaty publicznej nieraz negowali już potwierdzone naukowo fakty na temat klimatu, bądź dzielili się własnymi spostrzeżeniami, które nie mają właściwie żadnego oparcia w badaniach.
Chcąc zwiększać świadomość społeczeństwa i pokazać, że wypowiedzi, jakie padają na temat klimatu w polskich mediach nieraz wprowadzają w błąd lub świadczą o ignorancji, portal Nauka o klimacie co roku organizuje plebiscyt Klimatyczna Bzdura Roku. W ramach niego internauci wybrać mogą najbardziej absurdalną wypowiedź na temat zmian klimatu, jaka padła w polskich mediach na przestrzeni roku.
Jak czytamy, na szczęście osoby publiczne coraz rzadziej posuwają się do wygłaszania stwierdzeń wprost negujących ustalenia nauki. „Dlatego w tym roku kandydatur jest niewiele” – podkreślili organizatorzy plebiscytu. Dokładnie nominacji jest pięć.
Czytaj więcej
Choć rząd coraz częściej zwraca uwagę na mające tragiczne konsekwencje zmiany klimatu, a negacjonizm klimatyczny i bagatelizowanie problemów z nim związanych są coraz rzadszym zjawiskiem, to dopiero początek zmian. Widać to zwłaszcza wtedy, gdy czołowi polscy politycy nie rozróżniają pogody od klimatu bądź sugerują, że smog nie jest aż tak szkodliwy, bo przecież "organizm potrzebuje bodźców".
Jarosław Kaczyński: Zdania są podzielone
Pierwszym nominowanym w tegorocznym plebiscycie jest Jarosław Kaczyński. Dziwić to nikogo raczej nie powinno, gdyż politykowi zdarzały się już klimatyczne wpadki – prezes PiS twierdził kiedyś między innymi, iż „nie da się stwierdzić, że Europa, która emituje 8 proc. gazów, zmienia klimat”. W tym roku Jarosław Kaczyński nominowany został za słowa, które padły z jego ust podczas wystąpienia w Bielsku-Białej. Polityk postawił pod znakiem zapytania konsensus naukowy w temacie globalnego ocieplenia.