Inwestorzy grożą firmom. Mają uwzględniać zagrożenia dla klimatu

34 inwestorów zarządzających aktywami za ponad 7 mld dolarów uprzedziło 17 największych firm w Europie, że będą kwestionować decyzje rad nadzorczych także personalne, jeśli w sprawozdaniach finansowych nie będą uwzględniane zagrożenia dla klimatu.

Publikacja: 06.04.2022 14:04

Inwestorzy grożą firmom. Mają uwzględniać zagrożenia dla klimatu

Foto: Adobe Stock

W pismach rozesłanych od grudnia do lutego inwestorzy zwracali uwagę firmom, że w ich sprawozdaniach finansowych nie było widać skutków zmiany klimatu na ich aktywa i zobowiązania. Np. niektóre aktywa mogą szybciej tracić na wartości, gdy maleje popyt na pewne produkty.

- Inwestorzy nie potrafią zrozumieć prawdziwej wartości firmy bez znajomości związanych z nią zagrożeń dla klimatu — stwierdziła Natasha Landell-Mills, partnerka i szefowa działu zarządzania w Sarrasin & Partners, firmie zarządzającej funduszami, która jest jednym z nadawców tego pisma. Inne to m.in. dział funduszy banku HSBC, francuski fundusz emerytalny ERAFP, BMO Global Asset Management na Europę, Bliski Wschód i Afrykę należący do amerykańskiego Columbia Threadneedle.

Adresatami tych ostrzeżeń były m.in. Air Liquide, Anglo American, ArcelorMittal, BMW, BP, CRH, Daimler, Enel, Equinor, Glencore, Rio Tinto, Saint-Gobain, Shell, Renault, ThyssenKrupp, TotalEnergies, Volkswagen. Kopie pisma trafiły do najważniejszych firm dokonujących audyty w tych grupach. Odrębnie inwestorzy skontaktowali się w tej sprawie z największymi firmami biegłych księgowych w USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Startupy mogą zrobić dla klimatu więcej niż polityka

Inwestorzy starali się wpłynąć wcześniej na firmy w tej sprawie. W 2020 r. w ramach grupy inwestorów instytucjonalnych ds. zmiany klimatu zgłosili serię kroków, jakie kierownictwa firm powinny podjąć, aby dostosować swe raporty finansowe do Porozumienia Paryskiego o klimacie, w tym także zmienić kluczowe założenia w księgowości. Inwestorzy uznali, że większość firm nie zareagowała jak oczekiwali, więc przystąpili do rozsyłania pism z ostrzeżeniami, że kierownictwa tych firm muszą spodziewać się ich sprzeciwów na zbliżających się walnych zgromadzeniach akcjonariuszy.

„W najbliższym sezonie głosowań powinniście spodziewać się, że inwestorzy będą coraz częściej głosować przeciwko ponownej kadencji członków rad nadzorczych/rad dyrektorów w firmach, które nie spełniły oczekiwań” — stwierdzają te pisma, z którymi zapoznał się Reuter. Udziałowcy mogą też głosować przeciwko decyzji kierownictwa firm o wynajęciu audytorów albo przeciw wnioskom o zatwierdzenie ich sprawozdań finansowych (absolutorium) — powiedziała Natasha Landell-Mills. Dodała, że na wynik głosowań wpłyną najnowsze bilanse roczne, jej fundusz Sarrasin już postanowił głosować przeciwko zatwierdzeniu tego bilansu podczas WZA Rio Tinto i wstrzymać się od głosu przy ponownym wyborze przewodniczącego komisji ds. audytów.

Landell-Mills jest zadowolona, że Shell dołączył po otrzymaniu tego pisma do swych sprawozdań „analizy wrażliwości”, która wykazała, że jego odpisy mogą wynieść 27-33 mld dolarów zależnie od średnich cen ropy w czterech scenariuszach zmian klimatu o 1,5-2 stopnie Celsjusza. Chciałaby wiedzieć dokładniej, ile wyniosłyby w scenariuszu zmiany o 1,5 stopnia.

Air Liquide i Saint-Gobain wyjaśniły, że współpracują z europejską organizacją inwestorów IIGCC w zakresie zmian klimatu, a zagrożenia dla klimatu znalazły się w ich sprawozdaniach. Anglo American też działa wspólnie z IIGCC. Mercedes Benz (dawniej Daimler) prowadzi „stały i konstruktywny” dialog z inwestorami, przedstawi 11 kwietnia swą strategię zrównoważonego rozwoju. Equinor wyjaśnił, że jego plan transformacji energetycznej jest kopią ścieżki wytyczonej w Paryżu. Enel nie chciał komentować swych rozmów z udziałowcami. Glencore odmówił wypowiedzi o tym piśmie, ale w jego bilansie za 2021 r. jest już analiza wrażliwości. ThyssenKrupp przesłał swą odpowiedź także członkowi IIGCC, Rathbones Investment Management, w której stwierdził, że rozumie potrzebę inwestorów bardziej szczegółowych informacji i obecnie bada, jak może to zaspokoić. Reszta firm-adresatów nie zareagowała na prośby o komentarz.

Wiele firm zobowiązało się do zerowej netto emisji spalin, są pod rosnącym naciskiem organów nadzoru, jednak większość musi dopiero dostosować swe działania, także sprawozdania finansowe, do ustalonego celu — uważają inwestorzy. — Nie możemy dłużej polegać na założeniach w księgowaniu „business as usual”, gdy trwa transformacja energetyczna. My zobowiązaliśmy się być inwestorem o zerowej netto emisji spalin, więc zapewnienie przez firmy, że ich sprawozdania będą dostosowane do 1,5 stopni w przyszłości jest zasadniczym pierwszym krokiem — stwierdził Matt Crossman, dyrektor zarządzania w Rathbones Investment Management.

Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali
Klimat i ludzie
Pierwszy kraj na świecie zakazuje „wiecznych chemikaliów” w kosmetykach