David Attenborough zachęca do nowatorskiego recyklingu

Po 12 latach brytyjska firma Mura Technology opracowała sposób na przetwarzanie tworzyw sztucznych w produkty niezbędne do ich ponownego wytworzenia.

Publikacja: 06.04.2021 13:22

David Attenborough zachęca do nowatorskiego recyklingu

Foto: Nick Harrison/ Wikimedia Commons

Gdy kilka lat temu znany ekolog David Attenborough zaprezentował wideo przedstawiające żółwia morskiego, który wymagał usunięcia plastikowej słomki, boleśnie wbitej w nozdrze, dyskusja na temat zanieczyszczania plastikiem weszła na zupełnie nowe tory i poskutkowała m.in. szeregiem zakazów dotyczących używania jednorazowych, plastikowych słomek. Czy Attenborough będzie w stanie równie umiejętnie zainteresować społeczeństwo nowatorską metodą recyklingu?

Czytaj też: Nowy pomysł islandzkiego startupu: CO2 uwięzione w skale

Mura Technology Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii stworzyła film, w którym prezentuje technologię umożliwiającą przetwarzanie tworzyw sztucznych z powrotem w ropę, paliwo lub etylen do produkcji nowych tworzyw. Opracowanie procesu, oznaczonego marką HydroPRS, trwał 12 lat, a polega na wykorzystaniu pary nadkrytycznej, czyli przegrzanej pod dużym ciśnieniem – do rozbicia tworzyw sztucznych z powrotem na oleje i chemikalia, z których zostały wykonane. Elementy te można następnie wykorzystać w wielu produktach, od nowych tworzyw sztucznych po paliwa.

Steve Mahon, dyrektor generalny Mura Technology powiedział w wywiadzie dla Forbesa: „Nasz proces oferuje realną drogę recyklingu dla materiałów uważanych za nienadające się do przetworzenia, które w innym przypadku byłyby przeznaczone na wysypisko, spalanie i trafiły z powrotem do środowiska. HydroPRS może przekształcić wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych z powrotem w składniki składowe w celu ponownego wykorzystania w produkcji nowych tworzyw sztucznych”.

Firma rozpoczęła budowę nowatorskiego zakładu recyklingu w północnej Anglii, który ma zajmować się przetwarzaniem wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych. Zastosowana tam technologia ma umożliwić recykling większej części z 300 milionów ton plastikowych śmieci wytwarzanych każdego roku na świecie, dzięki czemu ograniczy się ilość plastikowych odpadów, zanieczyszczających morza i oceany.

Co roku ponad 8 milionów ton odpadów plastikowych trafia do oceanu – oprócz destrukcyjnego wpływu na ekosystemy, odpady rozkładają się na mikrodrobiny plastiku, który przedostaje się dosłownie wszędzie – znajdziemy go w wodzie pitnej oraz powietrzu. Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku w szpitalu San Giovanni Calibita Fatebenefratelli w Rzymie wykazało, że nanocząsteczki plastiku znajdują się nawet w łożyskach płodów.

„To, co jest tak tragiczne w zanieczyszczeniu plastikiem, to fakt, że jest ono całkowicie niepotrzebne” – mówi w filmie David Attenborough. „Przede wszystkim plastik w naszych oceanach nigdy nie powinien był tam trafić”. Oprócz Attenborougha w filmie promującym technologię wystąpiła również wybitna biolożka morska i aktywistka dr Sylvia Earle oraz Jo Ruxton, producentka filmu dokumentalnego Netflixa A Plastic Ocean z 2016 roku.

Klimat i ludzie
Seniorki pozwały władze za brak walki ze zmianami klimatu. Jest wyrok sądu
Klimat i ludzie
Niszczymy Półwysep Helski. Raport NIK: „Niedopuszczalna ingerencja w środowisko”
Klimat i ludzie
Ten rok może być przełomowy dla klimatu. Zdecydują o tym mieszkańcy 4 krajów
Klimat i ludzie
Szef ExxonMobil o zmianach klimatu: winni są konsumenci, nie chcą płacić więcej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Klimat i ludzie
Klimatyczna Bzdura Roku dla posłanki Suwerennej Polski. Internauci wybrali