Szczyt odbywa się 20–22 kwietnia w warszawskiej BUW. W świetle skutków wojny rosyjsko-ukraińskiej kluczowym tematem będzie niezależność energetyczna Polski i Europy w perspektywie wyzwań polityki klimatycznej.
– Obecnie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę bezpieczeństwo energetyczne i solidarność państw członkowskich UE nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego musimy z szerokim gronem ekspertów rozmawiać o transformacji – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Rekonfiguracji wymaga cały plan dojścia Europy do neutralności klimatycznej, Fit for 55, a także reforma systemu ETS. Promowana przez ostatnie dekady wizja wykorzystania rosyjskiego gazu jako paliwa przejściowego w drodze do gospodarki zeroemisyjnej nie może być rozwijana.
Dziś głównym pytaniem jest, jak miks energetyczny będzie wyglądał w przyszłości w perspektywie średnio– i długoterminowej.
– Obecna sytuacja zmusza nas do refleksji nad bezpieczeństwem energetycznym. Jest to wielowymiarowy temat, zwłaszcza w kontekście powstrzymania zmian klimatycznych. Dlatego musimy budować porozumienie społeczne i polityczne, by wypracować optymalne rozwiązania – komentuje Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni szczytu klimatycznego TOGETAIR