Wielka Brytania do końca roku zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy

Brytyjski minister biznesu Kwasi Kwarteng wezwał we wtorek przedsiębiorstwa do skorzystania z okresu przejściowego, aby płynnie kontynuować działalność.

Publikacja: 09.03.2022 13:39

Wielka Brytania do końca roku zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy

Foto: Bloomberg

„Ta zmiana da rynkowi, firmom i łańcuchom dostaw więcej niż wystarczająco dużo czasu, aby zastąpić rosyjski import – który stanowi 8 proc. popytu w Wielkiej Brytanii” – napisał Kwasi Kwarteng na Twitterze.

Kwarteng zapewnił również, że rząd Wielkiej Brytanii będzie współpracował z firmami za pośrednictwem nowej grupy zadaniowej ds. ropy naftowej, aby pomóc im w znalezieniu alternatywnych źródeł dostaw. Podkreślił też, że „Wielka Brytania jest znaczącym producentem ropy naftowej i produktów naftowych, ponadto posiada znaczne rezerwy”.

„Poza Rosją zdecydowana większość naszego importu pochodzi od wiarygodnych partnerów, takich jak Stany Zjednoczone, Holandia i Zatoka Perska. Będziemy z nimi współpracować w tym roku, aby zapewnić dalsze dostawy” – oświadczył brytyjski minister.

Czytaj więcej

NGOsy domagają się nałożenia embargo na rosyjską ropę i gaz

Kwarteng przypomniał też, że rynek coraz bardziej zamyka się na rosyjską ropę, a nabywców brakuje już dla niemal 70 proc. Napisał również, że choć Wielka Brytania nie jest zależna od rosyjskiego gazu ziemnego, który stanowi 4 proc. brytyjskich dostaw, rząd rozważa rezygnację rosyjskiego importu również tego surowca.

Dzień wcześniej brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że jego rząd określi nową strategię dostaw energii, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę i następujący po niej wzrost cen energii przyspieszyły zapotrzebowanie na nowe źródła energii i większą samodzielność.

Deklaracja brytyjskiego rządu zbiegła się z oświadczeniem Komisji Europejskiej, która opublikowała plan zmniejszenia o dwie trzecie unijnej zależności od rosyjskiego gazu do końca 2022 roku i zadeklarowała chęć zakończenia uzależnienia od rosyjskich dostaw paliwa „na długo przed 2030 rokiem”. Zakaz importu rosyjskiej ropy ogłosiły również Stany Zjednoczone, największy światowy konsument ropy.

Czytaj więcej

Norwegia chce być eko, ale wydobywa najwięcej ropy i gazu w Europie

Przed oficjalnym ogłoszeniem posunięć Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ceny ropy naftowej wzrosły, a Brent przekroczył 132 dolary za baryłkę w oczekiwaniu na zmniejszenie podaży.

Departament ds. Strategii Biznesu, Energii i Przemysłu (BEIS) ma w przyszłym tygodniu opublikować zaktualizowaną strategię dostaw energii, która prawdopodobnie obejmie przyspieszone inwestycje w odnawialne źródła energii i może zasygnalizować nową rundę licencji na Morzu Północnym w celu maksymalizacji wydobycia z Wielkiej Brytanii.

Energia
Zarzuty pod adresem gigantów paliwowych. „To się przestanie opłacać”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energia
Polacy nie są świadomi, które sprzęty domowe zużywają najwięcej energii
Energia
Unia naciska na dekarbonizację systemów grzewczych
Energia
Świat przechodzi na czystą energię, a na drogach przybywa pojazdów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energia
Eksperci IEA: Szczyt zapotrzebowania na paliwa kopalne do 2030 roku