Najbogatsze państwa świata zaniedbały realizację zobowiązań klimatycznych

Najnowszy raport Climate Analytics nie pozostawia złudzeń: cele krajów G7 w zakresie redukcji emisji na 2030 rok raczej nie zostaną zrealizowane w całości.

Publikacja: 30.04.2024 20:39

Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do p

Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do poziomów z 2019 roku.

Foto: Marcin Jóźwiak Unsplash

Analiza przeprowadzona przez Climate Analytics wykazała, że choć kraje G7 łącznie dążą do redukcji swoich emisji gazów cieplarnianych o 40-42 proc. do 2030 roku, ich bieżące polityki umożliwią ich ograniczenie o 19-33 proc.

Oznacza to, że do 2030 roku próg utrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych zostałby przekroczony o ok. cztery gigatony ekwiwalentu dwutlenku węgla.

Zobowiązania klimatyczne: państwa G7 robią za mało

Co więcej, nawet wywiązanie się z obecnych celów nie byłoby wystarczającym wysiłkiem klimatycznym. Zgodnie z analizą, najbogatsze gospodarki powinny ograniczyć swoje emisje o 58 proc. w stosunku do poziomów z 2019 roku, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących ograniczenia wzrostu globalnej temperatury.

Jak zauważył Neil Grant, główny autor raportu, najbogatsze gospodarki nie wkładają należytego wysiłku w dążenie do swoich celów klimatycznych, choć dysponują zarówno środkami, jak i odpowiednią technologią.

„W kontekście bezprecedensowych ekstremalnych warunków klimatycznych zaostrzonych przez wykorzystanie paliw kopalnych, podjęcie ambitnych działań na rzecz dekarbonizacji i wyznaczenie ostatecznego terminu odejścia od paliw kopalnych powinno stanowić absolutne minimum” – stwierdził Grant.

W analizie wskazano, że kraje G7 powinny wdrożyć krajowe cele klimatyczne i zobowiązać się do odchodzenia od krajowej produkcji energii z węgla i gazu kopalnego odpowiednio do 2030 i 2035 roku. Zalecono również zakończenie wspierania branży paliw kopalnych m.in. poprzez finansowanie publiczne, podkreślając, że najhojniej projekty związane z paliwami kopalnymi w grupie G20 dotują Włochy oraz Japonia.

Autorzy analizy wezwali również kraje do wzmożenia wysiłków aby potroić energię ze źródeł odnawialnych oraz podwoić efektywność energetyczną do 2030 roku. Wspomniano również o wdrożeniu nowych narzędzi finansowych na rzecz wsparcia krajów szczególnie wrażliwych na zmiany klimatu.

Emisje
Raport: Połowa globalnych emisji CO2 to zasługa 36 firm. Na liście potentaci
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Emisje
Emisja gazów cieplarnianych w Europie: Niemcy liderem. Jak wypadła Polska?
Emisje
Branża turystyczna coraz bardziej szkodzi środowisku. 3 mocarstwa na czele listy
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście