UE chce ograniczyć emisje o 57 proc. do 2030 roku. Ekolodzy wciąż chcą więcej

Podczas 27. szczytu klimatycznego ONZ (COP27), który trwa obecnie w Sharm el Sheikh w Egipcie, Unia Europejska zobowiązała się do wzmocnienia swojego zaangażowania w redukcję emisji dwutlenku węgla.

Publikacja: 15.11.2022 16:46

UE chce ograniczyć emisje o 57 proc. do 2030 roku. Ekolodzy wciąż chcą więcej

Foto: AFP

Wcześniej Unia Europejska zobowiązywała się do zmniejszenia emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Podkreślano wówczas, że to bardziej ambitny cel niż kiedykolwiek zakładano. Organizacje pozarządowe i część polityków przekonywali jednak, że był to cel wciąż niewystarczający.

Podczas 27. szczytu klimatycznego ONZ (COP27), który trwa obecnie w Sharm el Sheikh w Egipcie, Unia Europejska poinformowała, że teraz jej celem będzie zmniejszenie emisji o 57 proc.

Czytaj więcej

COP27: Będzie nowy program dla krajów dotkniętych zmianami klimatu

- Unia Europejska jest tutaj, aby iść do przodu, a nie by się cofać - powiedział obecny na COP27 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zaprzeczył także, by kraje Wspólnoty były w „pędzie po gaz” w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję – eksportera paliw kopalnych. Nie pozwólcie nikomu mówić, że UE się wycofuje - dodał.

Czytaj więcej

COP27: Jesteśmy na drodze do klimatycznego piekła. Współpraca albo śmierć

Aktywiści działający na rzecz ochrony środowiska wciąż są jednak zdania, że cel nie jest wystarczający oraz, że UE mogła pójść o krok dalej. - Ten niewielki wzrost ogłoszony dzisiaj na COP27 nie odpowiada wezwaniom ze strony najbardziej narażonych krajów - powiedziała Chiara Martinelli z Climate Action Network Europe. - Jeśli UE, z bogatą historią emisji gazów cieplarnianych, nie przewodzi w łagodzeniu zmian klimatu, kto to zrobi? - dodała.

W październiku Europejska Agencja Środowiska poinformowała, że ​​Europa nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia wcześniej wyznaczonego celu, po tym jak emisje gazów cieplarnianych ponownie wzrosły w 2021 roku w wyniku odbudowy po pandemii.

Emisje
Emisja gazów cieplarnianych w Europie: Niemcy liderem. Jak wypadła Polska?
Emisje
Branża turystyczna coraz bardziej szkodzi środowisku. 3 mocarstwa na czele listy
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko