Aktualizacja: 21.11.2024 12:59 Publikacja: 19.12.2023 07:57
Foto: Pixabay
Co roku przed Bożym Narodzeniem powraca budzący kontrowersje spór, dotyczący tego czy postawić w domu sztuczną, czy naturalną choinkę. I jedno i drugie rozwiązanie ma tylu zwolenników, co przeciwników. Osoby decydujące się na sztuczną choinkę, argumentują swój wybór tym, że przyczyniają się do ocalenia drzewek, które mają szansę na spokojny wzrost. Innym argumentem jest też fakt, że sztuczna choinka nie zrzuca igieł, które zaśmiecają podłogę. Z kolei zwolennicy naturalnych choinek utrzymują, że bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zakup naturalnych choinek – zwłaszcza tych rosnących w szkółkach. Argumentem natury czysto estetycznej jest zapach lasu, który składa się na świąteczną atmosferę w mieszkaniu.
Z raportu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, który przygotowany został w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, wynika, że polscy rodzice chętnie i świadomie rozmawiają z dziećmi o ochronie klimatu oraz uczą je nawyków chroniących planetę.
Uzyskanie neutralności klimatycznej w biznesie pewnego dnia może być konieczne. Kolejne kataklizmy mogą popchnąć rządy do radykalnego działania, a zeroemisyjność może się stać warunkiem prowadzenia przedsiębiorstwa.
„Uczniowskie Ekonawyki” i „Czysta Ziemia: ekodetektywi” kierowane są do uczniów szkół podstawowych, którzy w ramach specjalnego konkursu mogą również zdobyć fundusze na realizację własnych projektów ekologicznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattellan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Służby zatrzymały w Niemczech Polkę i jej 19-letniego syna, którzy trudnili się przemytem migrantów szlakiem bałkańskim. Organizatorem procederu miał być dziewiętnastolatek. Oboje zostali przekazani do kraju.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
– Potrzebujemy planu, skutecznego działania, współpracy. Nasze środowisko wcale nie jest podzielone – mówi prezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrze ds. równości Katarzynie Kotuli opinię do projektów ustaw, które wprowadzają do polskiego prawa związki partnerskie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas