Aktualizacja: 21.11.2024 15:50 Publikacja: 24.02.2021 11:19
Foto: Fot: Julia M Cameron/ Pexels
O wyzwaniach stojących przed planetą i sposobach na wypracowanie proekologicznych nawyków dzieci powinny dowiadywać się od najmłodszych lat. W zdobyciu teoretycznej wiedzy na ten temat uczniom szkół podstawowych mają pomóc dwa projekty: „Uczniowskie Ekonawyki” i „Czysta Ziemia: ekodetektywi”, przygotowane przez Fundację Nasza Ziemia i Procter & Gamble. Towarzyszy im trwający do 31 marca konkurs grantowy, w ramach którego uczniowie mogą zdobyć nagrody pieniężne na realizację projektów związanych z ekologią.
Choć intuicja wielu z nas podpowiada, że rezygnując z wycinania żywego drzewka, by postawić je w salonie w czasie świąt Bożego Narodzenia mniej szkodzimy środowisku, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
Z raportu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, który przygotowany został w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”, wynika, że polscy rodzice chętnie i świadomie rozmawiają z dziećmi o ochronie klimatu oraz uczą je nawyków chroniących planetę.
Uzyskanie neutralności klimatycznej w biznesie pewnego dnia może być konieczne. Kolejne kataklizmy mogą popchnąć rządy do radykalnego działania, a zeroemisyjność może się stać warunkiem prowadzenia przedsiębiorstwa.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Barometr zawodów 2025, czyli prognozę sytuacji w zawodach na nadchodzący rok ze wskazaniem, w których zawodach pracodawcy będą mieli trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Wśród 23 deficytowych zawodów w Polsce znalazło się aż pięć grup zawodowych nauczycieli.
Sześć uczelni technicznych z Polski uwzględniono w tegorocznym rankingu przedmiotów akademickich w ramach tzw. Listy Szanghajskiej. W kategorii inżynieria mechaniczna najlepiej wypadła Politechnika Wrocławska.
Paweł Cz., rektor Collegium Humanum opuścił areszt. Wpłacił 2 mln zł, a to nie wszystkie zabezpieczenia jakie nałożyła na niego prokuratura.
Ministerstwo nauki chce, żeby więcej niż wskaźniki przy ocenie czasopism naukowych mieli do powiedzenia eksperci, a także planuje poszerzenie listy baz tych międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas