Jak wynika z raportu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, aż 60 proc. badanych przyznało, że chcąc uwrażliwić dziecko na kwestie ochrony klimatu, samodzielnie inicjuje tematy ekologiczne. 30 proc. ankietowanych odpowiada natomiast na zadawane przez dzieci pytania bądź rozwija wątek, kiedy konkretne zagadnienie związane z ekologią jest dla niego interesujące.  

Czytaj więcej

Przyszłość środowiska w rękach dzieci?

45 proc. rodziców zadeklarowało także, że świadomie wybiera drewniane zabawki, rezygnując z plastiku. Ten preferuje jedynie jedna czwarta rodziców. 29 proc. dzieci wciąż jednak nie zwraca uwagi na surowce, z jakich są one wykonywane.

Czytaj więcej

Ocieplający się klimat zagraża sprawności dzieci

Ponad 70 proc. ankietowanych rodziców zachęca swoje dzieci do wyłączania światła przy wychodzeniu z pomieszczenia, segregowania odpadów oraz oszczędzania wody, w tym zakręcania kranu podczas mycia zębów. 2/3 rodziców w Polsce zapewnia także, że uczy swoje dzieci używania toreb wielorazowych, a ponad 30 proc. Polaków uczy najmłodszych, by w sklepach sięgali po produkty w opakowaniach z recyklingu. Ponad połowa rodziców uczy też swoje dzieci, że szybki prysznic jest dużo lepszy dla planety niż długa kąpiel.

Badanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zrealizowane zostało na reprezentatywnej grupie Polaków i w grupie rodziców dzieci w wieku 0-14 lat.