Aktualizacja: 15.03.2025 13:10 Publikacja: 19.09.2022 12:35
Foto: AdobeStock
Jak wynika z raportu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, aż 60 proc. badanych przyznało, że chcąc uwrażliwić dziecko na kwestie ochrony klimatu, samodzielnie inicjuje tematy ekologiczne. 30 proc. ankietowanych odpowiada natomiast na zadawane przez dzieci pytania bądź rozwija wątek, kiedy konkretne zagadnienie związane z ekologią jest dla niego interesujące.
45 proc. rodziców zadeklarowało także, że świadomie wybiera drewniane zabawki, rezygnując z plastiku. Ten preferuje jedynie jedna czwarta rodziców. 29 proc. dzieci wciąż jednak nie zwraca uwagi na surowce, z jakich są one wykonywane.
Choć intuicja wielu z nas podpowiada, że rezygnując z wycinania żywego drzewka, by postawić je w salonie w czasie świąt Bożego Narodzenia mniej szkodzimy środowisku, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
Uzyskanie neutralności klimatycznej w biznesie pewnego dnia może być konieczne. Kolejne kataklizmy mogą popchnąć rządy do radykalnego działania, a zeroemisyjność może się stać warunkiem prowadzenia przedsiębiorstwa.
„Uczniowskie Ekonawyki” i „Czysta Ziemia: ekodetektywi” kierowane są do uczniów szkół podstawowych, którzy w ramach specjalnego konkursu mogą również zdobyć fundusze na realizację własnych projektów ekologicznych.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Spektakle „Laborantka” i „Na prochach” to diagnozy obecnego i nadchodzącego świata, a nawet więcej: przestrogi przed katastrofą.
„Skok po marchewkę” to niepoważny tytuł, który wywołuje poważne emocje.
Na czele Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej stoją przywódcy, którzy zasłużyli na miano sceptyków klimatycznych. Obaj bagatelizują pogłębianie się kryzysu. Co ich różni w poglądach?
Nowy język to dodatkowe okno na świat – głosi chińskie przysłowie. O tym właśnie mówi książka Viorici Marian.
„Oskar, Patka i złoto Bałtyku” to dowód, że polskie kino dziecięce się odrodziło.
Przeprowadzone na zlecenie organizacji WaterAid badanie ujawniło, że w największych miastach świata zmiany klimatyczne powodują gwałtowne przejścia między okresami suszy a występowaniem powodzi. Zjawisko to – określane mianem „klimatycznego bicza” (ang. climate whiplash) – dotyka metropolie od Dallas po Szanghaj. Eksperci nie kryją niepokoju.
Film „Nosferatu” zachwyca hipnotyzującą estetyką, natomiast spektakl „Dracula” w Gliwicach po mistrzowsku buduje napięcie.
Paolo Sorrentino nadal szuka wielkiego piękna w tej „całej reszcie” rzeczy ważnych w życiu. „Bogini Partenope” to piękna i obrazoburcza medytacja nad młodością, starością i wolnością.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas