Na związek pomiędzy pogłębiającym się kryzysem klimatycznym a finansowaniem projektów związanych z paliwami kopalnymi, postanowiła zwrócić uwagę włoska grupa klimatyczna Ultima Generazione. Jej członkowie wlali do słynnej Fontanny di Trevi rozwodniony węgiel drzewny, barwiąc najsłynniejszą rzymską atrakcję na czarno i weszli do niej z transparentem z napisem „Nie płaćmy za kampanie paliw kopalnych, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w Emilii-Romanii”, krzycząc „nasz kraj umiera!”. W oświadczeniu grupa oceniła, że we Włoszech na powodzie narażony jest jeden na cztery domy i zwróciła się do rządzących z pytaniem o to, kiedy zdecydują się działać.

Zachowanie aktywistów potępił burmistrz Rzymu, Roberto Gualtieri, pisząc na Twitterze: „Dość tych absurdalnych ataków na nasze dziedzictwo artystyczne”. Zauważył też, że do oczyszczenia fontanny konieczne będzie wykorzystanie 300 000 litrów wody.

Czytaj więcej

Berlin. Pierwsza kara więzienia dla aktywistki klimatycznej

W ubiegłym tygodniu powodzie w regionie Emilia-Romania w północno-wschodnich Włoszech zabiły co najmniej 14 osób, a ponad 36 000 zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Zdaniem naukowców, skala zjawiska ma związek z dotkliwą suszą, która przez dwa lata panowała w niektórych częściach Włoch, w efekcie czego zdolność gleby do wchłaniania wody uległa zmniejszeniu. W połączeniu z wyjątkowo ulewnymi deszczami, które spadły w krótkim czasie, doprowadziło to do wystąpienia z brzegów rzek. Oświadczenie wydała m.in. włoska organizacja ekologiczna Legambiente, pisząc, że zmiany klimatyczne „dotykają terytoriów z coraz bardziej intensywnymi ekstremalnymi zdarzeniami, stwarzając zagrożenie dla życia ludzi oraz wpływając na środowisko i gospodarkę”, a Włochy „po raz kolejny okazują się nieprzygotowane”. Kraj jest szczególnie podatny na konsekwencje kryzysu klimatycznego, z uwagi na specyficzne położenie geograficzne, zwiększające szanse na osunięcia ziemi.

Zabarwienie Fontanny di Trevi na czarno to kolejna akcja włoskich aktywistów, mająca zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny i jego związek z projektami związanymi z paliwami kopalnymi. W maju węgiel drzewny trafił do Fontanny Czterech Rzek na Piazza Navona, a w kwietniu do fontanny Barcaccia u podstawy Schodów Hiszpańskich.