Wraz z początkiem działalności serwisu klimatycznego „Rzeczpospolitej” postanowiliśmy oddać głos młodym aktywistom, angażującym się w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, odchodzenia od węgla, zmiany sposobu życia i konsumpcji. Ich głos ma szczególne znaczenie, bo to oni będą musieli żyć na coraz bardziej zagrożonej planecie. Zapraszamy do zapoznania się z wyrazistymi głosami ośmiu osób działających w różnych organizacjach, które łączy jeden cel – powstrzymanie dalszych strat i alarmowanie świata o nadchodzącej katastrofie.

Nawojka Ciborska: nie walczymy o lepszy świat. Chcemy, by nie był gorszy

Życie ze świadomością tych rzeczy jest ciągłym dysonansem między tym, co wiesz, a tym, co widzisz. Bo życie dalej się toczy, nadal jeździ się samochodami i nadal przegląda się Twittera.

""

klimat.rp.pl

Maya Ozbayoglu: aktywizm to obowiązek każdej istoty moralnej

Jestem nastolatką mieszkającą w kraju, który jest trzecim największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Żyję w państwie, dla którego walka z kryzysem klimatycznym to wprowadzenie nakazu recyklingu lub zakręcanie kranu podczas mycia zębów.

""

klimat.rp.pl

Tytus Kiszka: kryzys klimatyczny wiąże mnie w działaniu

To był dla mnie punkt zwrotny. Świadomość, że kryzys klimatyczny w niedługim czasie będzie nieodwracalny.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM
""

klimat.rp.pl

Wiktoria Jędroszkowiak: początek końca, koniec normalności

W roku, w którym się urodziłam, Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu opublikował swój trzeci raport. Prognozowany w nim wtedy – szokujący – wzrost globalnej temperatury okazał się być wręcz zaniżony.

""

klimat.rp.pl

Mikołaj Gumulski: przyszłość, która miała nie nadejść

Rzeczywistość pokazuje, że na politykę i biznes działa tylko protest czy inna forma nacisku, a systemowe i społeczne zmiany zadzieją się, gdy weźmiemy się za nie wszyscy.

""

klimat.rp.pl

Zofia Krajewska: mam nadzieję, że nie będzie wojny

Jeszcze za mojego życia cała struktura społeczna obróci się do góry nogami – jakimkolwiek scenariuszem byśmy nie poszli. W XXI wieku utopia staje się koniecznością, a nadzieja – najcenniejszym zasobem.

""

Fot: Michał Matraszek

klimat.rp.pl

Marta Palińska: nadzieja na zmianę

Człowiek, przekonany, że jest w stanie zdominować planetę, korzysta ze wszystkiego, czego zapragnie. Bez opamiętania pozyskuje zasoby, naruszając granice wytrzymałości planety i rozregulowując możliwość utrzymania na niej ludzkiego życia.

""

klimat.rp.pl

Dominika Lasota: kryzys – dzieło i przekleństwo człowieka

Każdy kolejny raport o stanie klimatu i natury pokazuje, że dalszy wzrost gospodarczy oraz zwiększająca się konsumpcja doprowadzi nas globalnie do zapaści.

""

klimat.rp.pl