Aktualizacja: 12.12.2024 18:09 Publikacja: 06.09.2021 11:15
Foto: Bloomberg
Selwin Hart, specjalny doradca ONZ ds. zmian klimatycznych wezwał Australię do wycofania się z energetyki węglowej. Australijski minister zasobów, Keith Pitt, oświadczył dzień później, że silna rola węgla w narodowej gospodarce nie osłabnie również po 2030 roku.
Hart podkreślił stopień, w jakim rząd Morrisona został odizolowany od wezwania do ustanowienia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Stwierdził również, że wzmożone działania w tej dekadzie są równie ważne. Przytoczył też aktualną opinię naukową, że globalne emisje należy obniżyć o 45 proc. do 2030 roku, aby utrzymać wzrost globalnej temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Koncern BP chce zmodyfikować swoją strategię i zamierza zrezygnować z ograniczenia wydobycia ropy naftowej i gazu do 2030 roku – informuje Reuters. To między innymi polityka nowego szefa firmy, Murraya Auchinclossa.
Dostosowanie do zmian klimatu będzie wydatkiem dla każdego z państw świata. Ile do 2030 roku będą musiały zapłacić najbiedniejsze kraje świata? Muchtar Babajew, przewodniczący tegorocznego szczytu klimatycznego COP29, podał kwotę, którą będą musiały wydać państwa rozwijające się.
Świat zatrzymał się w dążeniu do zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C – ostrzegają autorzy raportu „State of Climate Action 2023”. Spośród ponad 40 kategorii, zapóźnień nie ma tylko w jednej – kupujemy coraz więcej samochodów elektrycznych.
Według nowego badania banku Barclays, pogłębiający się kryzys klimatyczny w ciągu najbliższych 50 lat wywrze ogromny wpływ na światową gospodarkę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Aż 67% respondentów przepytanych przez UNESCO wskazuje zmiany klimatyczne jako największe wyzwanie współczesności. Co więcej, kolejne pozycje na liście lęków wiążą się z konsekwencjami tego problemu.
77 proc. ankietowanych Polek i Polaków postrzega anomalie pogodowe – będące m.in. skutkiem zmian klimatu – jako poważne zagrożenie dla życia obecnych i przyszłych pokoleń. 78 proc. respondentów jest zaś zdania, że działań naprawczych powinien się podjąć każdy z nas – wynika z badania Autopay "Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024".
Australijski stan Queensland przyjął przepisy, na mocy których już 10-letnie dzieci będą narażone na takie same kary, jak dorośli, w przypadku popełnienia najcięższych przestępstw, takich jak morderstwo, ale też napaść czy włamanie.
Rewolucyjne rozwiązanie może stanowić remedium na jeden ze skutków globalnego ocieplenia. Brytyjska firma Real Ice chce zamrażać Ocean Arktyczny. Pomogą w tym drony zasilane wodorem.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Na naszych oczach odwraca się trend, który nazywano rosnącą świadomością klimatyczną. Choć coraz częściej doświadczamy ekstremalnych temperatur i kataklizmów, to obawy budzą dziś raczej wstrząsy geopolityczne.
Wraz z cyfryzacją gospodarki i życia szybko przybywa nam elektrośmieci. W ślad za tym nie idzie jednak świadomość, co należy z nimi robić.
"Dzięki protestowi kilkudziesięciu z nas tematy klimatyczne, klimatolodzy i wypowiedzi rządu w tej sprawie, pojawiły się w telewizji i gazetach częściej niż przez cały ostatni rok. To pokazuje, że nasza metoda działa" – podkreślają aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie. „Blokady ulic to nasza ostatnia deska ratunku. Nie chcemy utrudniać wam życia ani kierować waszego gniewu przeciwko nam" – zaznaczają.
Skutki zmian klimatu odczuwają przede wszystkim mieszkańcy większych miast. Samorządy nie mogą udawać, że problemu nie ma. Czas, żeby zaczęły działać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas