Aktualizacja: 21.11.2024 12:10 Publikacja: 06.09.2021 11:15
Foto: Bloomberg
Selwin Hart, specjalny doradca ONZ ds. zmian klimatycznych wezwał Australię do wycofania się z energetyki węglowej. Australijski minister zasobów, Keith Pitt, oświadczył dzień później, że silna rola węgla w narodowej gospodarce nie osłabnie również po 2030 roku.
Hart podkreślił stopień, w jakim rząd Morrisona został odizolowany od wezwania do ustanowienia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Stwierdził również, że wzmożone działania w tej dekadzie są równie ważne. Przytoczył też aktualną opinię naukową, że globalne emisje należy obniżyć o 45 proc. do 2030 roku, aby utrzymać wzrost globalnej temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Koncern BP chce zmodyfikować swoją strategię i zamierza zrezygnować z ograniczenia wydobycia ropy naftowej i gazu do 2030 roku – informuje Reuters. To między innymi polityka nowego szefa firmy, Murraya Auchinclossa.
Dostosowanie do zmian klimatu będzie wydatkiem dla każdego z państw świata. Ile do 2030 roku będą musiały zapłacić najbiedniejsze kraje świata? Muchtar Babajew, przewodniczący tegorocznego szczytu klimatycznego COP29, podał kwotę, którą będą musiały wydać państwa rozwijające się.
Świat zatrzymał się w dążeniu do zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C – ostrzegają autorzy raportu „State of Climate Action 2023”. Spośród ponad 40 kategorii, zapóźnień nie ma tylko w jednej – kupujemy coraz więcej samochodów elektrycznych.
Według nowego badania banku Barclays, pogłębiający się kryzys klimatyczny w ciągu najbliższych 50 lat wywrze ogromny wpływ na światową gospodarkę.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Aż 67% respondentów przepytanych przez UNESCO wskazuje zmiany klimatyczne jako największe wyzwanie współczesności. Co więcej, kolejne pozycje na liście lęków wiążą się z konsekwencjami tego problemu.
Centrolewicowy australijski rząd skierował do parlamentu ustawę, której celem jest wprowadzenie ograniczeń wiekowych na korzystanie z mediów społecznościowych.
Mimo wielu protestów i apeli mających związek z podarowaniem papieżowi Franciszkowi ogromnej jodły, która ma stanąć przed świętami Bożego Narodzenia na placu Świętego Piotra, 200-letnie drzewo zostało ścięte. Jak twierdzi Watykan, „zapewni to naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady".
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Najnowszy raport o stanie kriosfery ujawnia, że bez redukcji emisji do 2100 roku poziom morza może wzrosnąć o jeden metr, co przyniesie fatalne i nieodwracalne konsekwencje dla miliardów ludzi.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania poprzedniego rządu związane z organizacją importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy z Rosji nie były prawidłowe. Zostały one podjęte z opóźnieniem i bez koordynacji pomiędzy uczestniczącymi w nich podmiotami. NIK skierowało także wnioski do prokuratury.
Kryzys klimatyczny już wywiera wpływ na sport, a sport wpływa na pogłębianie się kryzysu klimatycznego – stwierdził David Rudisha, kenijski lekkoatleta i wielokrotny złoty medalista olimpijski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas