Zmian klimatu boimy się bardziej niż wojny i dyskryminacji

Aż 67% respondentów przepytanych przez UNESCO wskazuje zmiany klimatyczne jako największe wyzwanie współczesności. Co więcej, kolejne pozycje na liście lęków wiążą się z konsekwencjami tego problemu.

Publikacja: 02.04.2021 17:07

Zmian klimatu boimy się bardziej niż wojny i dyskryminacji

Foto: Saph Photography/ Pexels

Z najnowszego raportu UNESCO „Świat w 2030 roku” wynika, że troska o postępujące zmiany klimatyczne i utratę różnorodności stanowi jeden z najbardziej powszechnych współcześnie problemów. Właśnie to wyzwanie wskazało aż 67% respondentów, którzy najbardziej martwili się rosnącą liczbą klęsk żywiołowych i ekstremalnymi warunkami pogodowymi, utratą różnorodności biologicznej, ryzykiem konfliktu lub przemocy, wpływem na oceany oraz, co najważniejsze, coraz mniejszą szansą na rozwiązanie problemu.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni protestują przeciwko bierności rządu

Jako potencjalne opcje na zażegnanie kryzysu, zdecydowana większość globalnych respondentów ze wszystkich regionów i grup demograficznych wybrała inwestowanie w zieloną energię i zrównoważone gospodarki, a następnie edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju, promowanie współpracy międzynarodowej i budowanie zaufania do nauki.

Z raportu wynika, że poza zmianami klimatycznymi i utratą bioróżnorodności, respondentów niepokoją również przemoc i konflikty (44%), dyskryminacja i nierówności (43%) a także brak żywności, wody i mieszkań (42%). Sposobem na rozwiązanie każdego z tych problemów, jaki wybierano najczęściej, była edukacja. W kategorii kwestii, które po pandemii będą wymagały ponownego przemyślenia, zaraz po edukacji wskazano ogólną relację człowieka z naturą.

Troska o bioróżnorodność wydaje się być szczególnie uzasadniona – przeprowadzony w ubiegłym roku raport Living Planet 2020 wykazał, że globalna utrata różnorodności biologicznej postępuje. Analiza wykazała między innymi, że Ameryka Łacińska i Karaiby odnotowały stratę w wysokości 94% od 1975 roku, w Ameryce Północnej w ciągu ostatnich 50 lat zginęły niemal 3 miliardy ptaków a w Europie i Azji Środkowej jedynie 23% gatunków zwierząt i 16% ich siedlisk jest w dobrym stanie. Postępujące zmiany klimatyczne jedynie pogarszają już i tak wyjątkowo alarmującą sytuację.

Można również zauważyć, jak duże znaczenie respondenci przypisują globalnej współpracy – aż 95% ankietowanych uznało, że jest kluczowa dla efektywnego rozwiązania wyzwań współczesnego świata. Mimo to, tylko 25% osób uznało, że czuje pewność, że świat podoła wyzwaniom z jakimi przychodzi mu się mierzyć.

„W czasie ogromnych zawirowań, związanych z pandemią COVID-19, naszym celem było wysłuchanie wyzwań stojących przed ludźmi na całym świecie, a oni nam o tym powiedzieli, głośno i wyraźnie” – skomentowała wyniki raportu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

2030
Ile najbiedniejsze kraje zapłacą za adaptację do zmian klimatu? Padła kwota
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
2030
Raport: realizacja celów klimatycznych nierealna? Globalne zapóźnienie rośnie
2030
Kryzys klimatyczny nie oszczędzi kursu walut
2030
Australia jeszcze długo nie zamierza rezygnować z węgla
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji