Aktualizacja: 21.11.2024 11:44 Publikacja: 21.06.2022 14:52
Foto: Bloomberg
Analitycy banku opublikowali modele scenariuszy emisji wraz z szacowanymi konsekwencjami dla rynku walut. W badaniu wykorzystano wcześniejsze badania, łączące zmiany klimatyczne z prognozami wzrostu gospodarczego, koncentrując się na wydajności i przepływach kapitałowych. Zdaniem analityków, rosnące temperatury i związane z nimi koszty gospodarcze mogą stanowić „wzrastające i kosztowne ryzyko, z namacalnym wpływem na waluty”.
W przypadku najbardziej ekstremalnego scenariusza ocieplenia się klimatu, jego konsekwencje odczują szczególnie mocno waluty azjatyckie.
Koncern BP chce zmodyfikować swoją strategię i zamierza zrezygnować z ograniczenia wydobycia ropy naftowej i gazu do 2030 roku – informuje Reuters. To między innymi polityka nowego szefa firmy, Murraya Auchinclossa.
Dostosowanie do zmian klimatu będzie wydatkiem dla każdego z państw świata. Ile do 2030 roku będą musiały zapłacić najbiedniejsze kraje świata? Muchtar Babajew, przewodniczący tegorocznego szczytu klimatycznego COP29, podał kwotę, którą będą musiały wydać państwa rozwijające się.
Świat zatrzymał się w dążeniu do zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5°C – ostrzegają autorzy raportu „State of Climate Action 2023”. Spośród ponad 40 kategorii, zapóźnień nie ma tylko w jednej – kupujemy coraz więcej samochodów elektrycznych.
Mimo apelu ONZ Australia zamierza mocno wykorzystywać węgiel nawet po 2030 roku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Aż 67% respondentów przepytanych przez UNESCO wskazuje zmiany klimatyczne jako największe wyzwanie współczesności. Co więcej, kolejne pozycje na liście lęków wiążą się z konsekwencjami tego problemu.
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje drugi dzień z rzędu i zmierza do testu dołka z połowy listopada. To oczywiście kiepska wiadomość dla złotego.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Szantaż nuklearny Władimira Putina odbił się na notowaniach złotego. Pierwsze nerwowe reakcje udało się jednak też opanować.
Doniesienia z Rosji wystraszyły inwestorów, którzy pozbywają się polskiej waluty.
Krajowa waluta wykorzystała słabość dolara, choć jeszcze przed południem niemal nic nie zapowiadało pozytywnego scenariusza.
W zeszłym tygodniu polska waluta złapała oddech odrabiając część strat po solidnej przecenie. W poniedziałek znów znalazła się pod presją.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas