Badania przeprowadzili naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, a ich wyniki opublikowano 4 marca w „Science Of The Total Environment” – międzynarodowym periodyku poświęconym naukom o środowisku. O dokonanych odkryciach mówi również komunikat zamieszczony na stronie internetowej uczelni.
Szerszenie azjatyckie w Europie. Naukowcy zbadali ich dietę
Szerszeń azjatycki, nazywany inaczej szerszeniem żółtonogim, jest inwazyjnym gatunkiem pochodzącym z południowo-wschodniej Azji. Około 20 lat temu przybył do Francji z Chin prawdopodobnie wraz z transportem ceramiki. Od tego czasu rozprzestrzenił się w wielu europejskich krajach. Jeden osobnik tego szerszenia jest w stanie zabić dziennie 50 pszczół miodnych.
Naukowcy z University of Exeter zbadali jelita ponad 1500 larw szerszeni azjatyckich, w celu identyfikacji gatunków, które padają ich ofiarą. Wspomniane larwy, które żywią się pokarmem dostarczanym przez dorosłe osobniki, pochodziły ze 103 gniazd zlokalizowanych na wyspie Jersey, we Francji, w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Próbki z ich jelit pobierane były w trakcie całego sezonu aktywności owadów. Badania polegały na analizie genetycznej i zostały przeprowadzone za pomocą metody zwanej „głębokim sekwencjonowaniem”.
Szerszenie azjatyckie atakują w Europie
Dzięki badaniom naukowcy zidentyfikowali aż 1449 różnych ofiar, a dla 55 proc. z nich byli w stanie określić gatunek. Wśród ofiar szerszeni były rozmaite osy, pszczoły, muchy, motyle, ćmy, chrząszcze i pająki. Najwięcej zanotowano pszczół miodnych, os pospolitych i much plujek. Z 50 najczęściej identyfikowanych gatunków w diecie szerszeni azjatyckich aż 43 odwiedza kwiaty. Są wśród nich trzy główne gatunki zapylaczy w Europie, czyli pszczoła miododajna, trzmiel zwyczajny i trzmiel rudy.
Czytaj więcej
Za nami trzeci najcieplejszy luty w historii. Miniony miesiąc był jednak pierwszym od dawna, gdy nie odnotowano nowego rekordu średniej temperatury globalnej. Eksperci wskazują przyczyny takiej sytuacji.