Jest gigantyczny i niebezpieczny. Nowy gatunek kleszcza w Niemczech

Instytut Roberta Kocha ostrzega, że w Niemczech pojawił się nowy, szczególnie niebezpieczny gatunek kleszcza. Wzrost temperatur może sprawić, że będzie miał świetne warunki do rozwoju.

Publikacja: 19.05.2023 15:04

Jest gigantyczny i niebezpieczny. Nowy gatunek kleszcza w Niemczech

Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Instytut Roberta Kocha zaznacza, że kleszcz Hyalomma, który ze względu na swoją wielkość nazywany jest także „kleszczem gigantem”, może być nawet dwukrotnie większy od zwykłego kleszcza drzewnego. Poza wielkością, różni się także charakterystycznymi nogami w paski.

Badacze ostrzegają, że choć gatunek ten żyje przede wszystkim w krajach tropikalnych, to ostatnio zaobserwowano go także w Niemczech. Jak znalazł się w Europie? Jego larwy dotarły na nasz kontynent wraz z ptakami wędrownymi. 

Hyalomma pochodzi z Afryki i południowej Azji, czyli obszarów tropikalnych. Specjaliści nie wiedzą jeszcze, czy gatunek ten może rozwijać się w europejskich warunkach, ale eksperci z Instytutu Roberta Kocha ostrzegają, że wciąż rosnące temperatury i coraz niższa wilgotność mogą się do tego przyczynić.

Czytaj więcej

Amerykanie zmierzą się z dłuższym sezonem alergicznym. Powód jest prosty

Kleszcz Hyalomma szczególnie niebezpieczny dla człowieka

Jak pisze portal Ruhr 24, kleszcz Hyalomma może przenosić wiele groźnych – w tym nawet śmiertelnych – chorób. Szczególnie niebezpiecznymi dla człowieka są między innymi przenoszone przez niego choroby takie jak bolerioza, Arbowirus powodujący gorączkę krwotoczną oraz gorączka plamista wywoływana przez bakterię Rickettsia aeschlimanni.

Eksperci przypominają, że przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu chronią szczepionki. Przed boreliozą natomiast mogą uchronić człowieka jedynie odpowiedni strój oraz czujność. Każde ukąszenie kleszcza powinno być obserwowane. Warto weryfikować, czy na skórze po takim ugryzieniu nie pojawił się rumień bądź owrzodzenie.

Zwierzęta
Świat wkracza w szóste masowe wymieranie?
Zwierzęta
Meksyk: Foki łysieją przez zmiany klimatu
Zwierzęta
Alarmujący spadek populacji ptaków w Europie
Zwierzęta
Brutalnie zamordowali kilkaset piskląt kormoranów. Grozi im więzienie
Zwierzęta
Owce pełnią funkcję ekologicznych kosiarek. "Szkoda marnować czas ludzi"
Zwierzęta
Widziano zwierzę dawno uznane w kraju za wymarłe