Od 24 do 29 stycznia w niemieckim Dortmundzie trwały największe targi łowieckie w Europie, w których udział wzięło ponad 80 krajowych i międzynarodowych wystawców. Oferowano na nich między innymi wyprawy po trofea łowieckie – zabicie słonia, lamparta, lwa, nosorożca czy niedźwiedzia polarnego. Jak pisze Humane Society International, międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną zwierząt, od lat tego rodzaju wydarzenia wpływają na wzrost popytu na produkty tworzone z dzikich zwierząt. Co niezwykle istotne, mają one także negatywny wpływ na różnorodność biologiczną.
Z doniesień organziacji wynika, że w latach 2014-2020 do Niemiec sprowadzono trofea z 5409 zwierząt, które należą do gatunków chronionych międzynarodowym prawem. Były to 194 produkty z lampartów, 208 z niedźwiedzi brunatnych, 166 z hipopotamów, 229 ze słoni, 138 z lwów, dziewięć z niedźwiedzi polarnych oraz dwa z nosorożców czarnych.
Czytaj więcej
Badacze twierdzą, że pomoc populacjom wielorybów w odbudowie po nadmiernych połowach może znacząco wpłynąć na zmniejszenie poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze.
"Należy skończyć z tym procederem"
Humane Society International/Europe we wspólnym liście podpisanym razem z innymi 30 organizacjami wezwała burmistrza Thomasa Westphala oraz Radę Miasta Dortmund do rezygnacji z organizowania targów łowieckich. Jak podkreślono, wiele z tych zwierząt zostało zabitych w czasie polowań sprzedawanych na targach łowieckich, takich jak Jagd & Hund. „Nadszedł czas, aby skończyć z tym procederem” – zaznaczają aktywiści.
Zdaniem Sylvie Kremerskothen Gleason, dyrektorki HSI/Europe w Niemczech, „nie do zaakceptowania jest to, że w 2023 roku firmy z branży łowieckiej nadal legalnie sprzedają wycieczki na polowania dla trofeów z gatunków chronionych i robią to na targach organizowanych w Niemczech”. - Od lat namawiamy władze Dortmundu do wykluczenia tych ofert, ale te nic z tym nie zrobiły i wspierają ten makabryczny przemysł, który stanowi dodatkowe zagrożenie dla przetrwania gatunków walczących o przetrwanie. Już dawno należało się przeciwstawaić polowaniom dla trofeów z zagrożonych gatunków - zaznacza.