Analiza skupiła się na trzech krajach polegających wciąż w dużym stopniu na wydobyciu węgla, czyli Chinach, Indiach oraz Polsce. Naukowcy stworzyli modele, które wykazują, w jaki sposób działania takie jak zalesianie czy zwiększanie efektywności energetycznej budynków, mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy.
Raport zawiera mapę drogową dla rządzących, wskazującą w jaki sposób należy projektować i realizować wyjście z kryzysu gospodarczego w zgodzie z ekologią.
Według Briana O’Callaghan, kierownika badań i szefa Economic Recovery Project na Uniwersytecie Oksfordzkim „reakcje rządów na COVID-19 mają potencjał znacząco wpłynąć na przebieg zmian klimatycznych”.
„Nasze badania wskazują, że inwestycje publiczne w ekologiczne inicjatywy mogą przynieść duże zyski ekonomiczne. Jeśli zostaną dobrze ukierunkowane, mogą też rozwiązać problem nierówności społecznych i stworzyć czystsze środowisko naturalne. Jest to szczególnie prawdziwe w okresach spowolnienia, kiedy tworzenie miejsc pracy i ożywienie gospodarki mają ogromne znaczenie” – uważa O’Callaghan.
Corina Campian, kierowniczka projektu w Fundacji Children's Investment Fund, dodaje: „Niskoemisyjny świat pomoże zapewnić zdrową i dostatnią przyszłość pokoleniu dzisiejszych dzieci. Dowodzą tego twarde dane przedstawione w raporcie, pokazujące wpływ, jaki inwestycje w zielone ożywienie gospodarcze mogą mieć na klimat, zdrowie i miejsca pracy. Nie da się zignorować tych wielopoziomowych skutków”.