Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców

Do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowań na nowotworzy wzrośnie o ponad 70 procent w stosunku do roku 2022 – prognozuje WHO. To nie tylko skutek palenia papierosów, spożywania alkoholu czy otyłości, ale też rosnącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

Publikacja: 15.02.2024 13:04

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełni

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełniającym wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie przedwcześnie umiera ponad 1200 osób poniżej 18. roku życia.

Foto: Artur Tumasjan Unsplash

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport, w którym prognozuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowania na nowotwory wzrośnie o ok. 35 milionów. Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), stanowi to wzrost o 77 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną wzrostu zachorowań na raka

Fatalne skutki, jakie zanieczyszczenie powietrza stanowi dla zdrowia, zostały potwierdzone przez szereg badań. W ubiegłym roku Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełniającym wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie przedwcześnie umiera ponad 1200 osób poniżej 18. roku życia, a ryzyko zachorowania przewlekle w późniejszych lata wzrasta u tej grupy.

Na całym świecie liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza wynosi rocznie ponad 8 milionów. Wiele badań wskazywało również na istnienie związku między słabą jakością powietrza a występowaniem różnych schorzeń, w tym zwiększenia zachorowania na depresję.

Czytaj więcej

Jaka dieta jest najlepsza dla zachowania zdrowia? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Raport IARC sporządzono w oparciu o dane 185 krajów, dotyczące 36 rodzajów nowotworów. Wynika z niego, że w 2022 roku liczba zgonów w wyniku zachorowań na nowotworó wyniosła 9,7 mln. Szacuje się, że nawet jedna na pięć osób w ciągu swojego życia zachoruje na nowotwór, a jedne na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet umrze w wyniku tej choroby. Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że większość analizowanych krajów nie finansuje odpowiednio priorytetowych usług onkologicznych i opieki paliatywnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Do 2050 roku największy wzrost bezwzględnych zachorowań odnotują kraje bardziej zamożne, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego. Liczna nowych przypadków nowotworu wyniesie tam 4,8 mln. W krajach o niskim wskaźniku rozwoju społecznego wzrost liczby zachorowań wyniesie 142 proc., a w krajach o średnim wskaźniku sięgnie 99 proc.

Wcześniejsze badania sugerowały, że wraz z pogłębianiem się kryzysu klimatycznego liczba zachorowań na nowotwory może wzrosnąć, gdyż ich konsekwencje mogą do nich bezpośrednio prowadzić. Na przykład dym z pożarów zawiera kilka substancji rakotwórczych, takich jak formaldehyd i benzen.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport, w którym prognozuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowania na nowotwory wzrośnie o ok. 35 milionów. Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), stanowi to wzrost o 77 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną wzrostu zachorowań na raka

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Od czego zależy jakość snu? Nowe ustalenia naukowców. Badanie objęło 18 krajów
Zdrowie
Mikroplastikiem odżywiają się nawet nienarodzone dzieci. „Nie zatrzymamy tego”
Zdrowie
„Wirusy zombie” obudzą się na Syberii? Naukowcy: to droga do nowej pandemii
Zdrowie
Badanie: czy dieta wegańska może zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem?
Zdrowie
Raport: śmiertelne żniwo paliw kopalnych. Ponad 5 milionów zgonów rocznie