Reklama
Rozwiń

Nadchodzi fala zachorowań na raka. Jakość powietrza jednym z winowajców

Do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowań na nowotworzy wzrośnie o ponad 70 procent w stosunku do roku 2022 – prognozuje WHO. To nie tylko skutek palenia papierosów, spożywania alkoholu czy otyłości, ale też rosnącego zanieczyszczenia powietrza na świecie.

Publikacja: 15.02.2024 13:04

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełni

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełniającym wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie przedwcześnie umiera ponad 1200 osób poniżej 18. roku życia.

Foto: Artur Tumasjan Unsplash

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport, w którym prognozuje, że do 2050 roku liczba nowych przypadków zachorowania na nowotwory wzrośnie o ok. 35 milionów. Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), stanowi to wzrost o 77 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Zanieczyszczenie powietrza przyczyną wzrostu zachorowań na raka

Fatalne skutki, jakie zanieczyszczenie powietrza stanowi dla zdrowia, zostały potwierdzone przez szereg badań. W ubiegłym roku Europejska Agencja Środowiska (EEA) podała, że każdego roku w wyniku oddychania powietrzem niespełniającym wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie przedwcześnie umiera ponad 1200 osób poniżej 18. roku życia, a ryzyko zachorowania przewlekle w późniejszych lata wzrasta u tej grupy.

Na całym świecie liczba zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza wynosi rocznie ponad 8 milionów. Wiele badań wskazywało również na istnienie związku między słabą jakością powietrza a występowaniem różnych schorzeń, w tym zwiększenia zachorowania na depresję.

Czytaj więcej

Jaka dieta jest najlepsza dla zachowania zdrowia? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Raport IARC sporządzono w oparciu o dane 185 krajów, dotyczące 36 rodzajów nowotworów. Wynika z niego, że w 2022 roku liczba zgonów w wyniku zachorowań na nowotworó wyniosła 9,7 mln. Szacuje się, że nawet jedna na pięć osób w ciągu swojego życia zachoruje na nowotwór, a jedne na dziewięciu mężczyzn i jedna na dwanaście kobiet umrze w wyniku tej choroby. Autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że większość analizowanych krajów nie finansuje odpowiednio priorytetowych usług onkologicznych i opieki paliatywnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Do 2050 roku największy wzrost bezwzględnych zachorowań odnotują kraje bardziej zamożne, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego. Liczna nowych przypadków nowotworu wyniesie tam 4,8 mln. W krajach o niskim wskaźniku rozwoju społecznego wzrost liczby zachorowań wyniesie 142 proc., a w krajach o średnim wskaźniku sięgnie 99 proc.

Wcześniejsze badania sugerowały, że wraz z pogłębianiem się kryzysu klimatycznego liczba zachorowań na nowotwory może wzrosnąć, gdyż ich konsekwencje mogą do nich bezpośrednio prowadzić. Na przykład dym z pożarów zawiera kilka substancji rakotwórczych, takich jak formaldehyd i benzen.

Zdrowie
Kryzys klimatyczny uderza w przedstawicieli pokolenia Z. Nowe badanie
Zdrowie
Upały będą zabijać coraz więcej osób
Zdrowie
Fatalne dane na temat upałów. Europa przegrywa ze zmianami klimatycznymi
Zdrowie
Niebezpieczne bakterie w owocach morza. Wody Bałtyku szczególnie zagrożone
Zdrowie
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy neurologiczne. Więcej migren i demencji