Stężenie zanieczyszczeń powietrza w Chinach znacznie przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące jakości powietrza. Kraj odpowiada za 27 proc. całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla i 30 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Mimo ambitnych celów energetycznych oraz klimatycznych, kraj wciąż wydaje zgody na budowę kolejnych elektrowni węglowych.
Czytaj więcej
Głównym winowajcą są hodowle przemysłowe zwierząt, gdzie wykorzystuje się ok. 75 proc. wszystkich antybiotyków produkowanych na świecie.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się zależności pomiędzy jakością powietrza a ryzykiem występowania chorób sercowych. Analizę przeprowadzono na podstawie stężeń zanieczyszczeń powietrza ze stacji monitorujących znajdujących się najbliżej szpitali w Chinach. W oparciu o dane z 2025 szpitali, naukowcy ustalili, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko nieregularnego bicia serca. W ciągu zaledwie kilku godzin po wzroście poziomu zanieczyszczenia powietrza u pacjentów częściej odnotowywano pojawienie się arytmii, czyli migotania i trzepotania przedsionków. Oba te stany dotykają rocznie niemal 60 milionów ludzi na całym świecie i mogą prowadzić do poważniejszych chorób serca, a także zgonów.
Wcześniejsze dowody na związek pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem a występowaniem arytmii serca były nieścisłe, jednak badanie opublikowane na łamachCanadian Medical Association Journal nie pozostawia jednak wątpliwości. Naukowcy nie tylko wykazali, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza prowadzi do arytmii, ale też zauważyli, że zmiany postępują szybko, a serce reaguje na zmiany jakości powietrza w danym miejscu w czasie rzeczywistym.
Czytaj więcej
Naukowcy ostrzegają, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi m.in. do zwiększenia ryzyka udaru mózgu, demencji, raka i wielu innych chorób.