Aktualizacja: 24.11.2024 21:17 Publikacja: 08.05.2023 13:14
Foto: Adobe stock
Stężenie zanieczyszczeń powietrza w Chinach znacznie przekracza wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące jakości powietrza. Kraj odpowiada za 27 proc. całkowitej globalnej emisji dwutlenku węgla i 30 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Mimo ambitnych celów energetycznych oraz klimatycznych, kraj wciąż wydaje zgody na budowę kolejnych elektrowni węglowych.
Naukowcy postanowili przyjrzeć się zależności pomiędzy jakością powietrza a ryzykiem występowania chorób sercowych. Analizę przeprowadzono na podstawie stężeń zanieczyszczeń powietrza ze stacji monitorujących znajdujących się najbliżej szpitali w Chinach. W oparciu o dane z 2025 szpitali, naukowcy ustalili, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko nieregularnego bicia serca. W ciągu zaledwie kilku godzin po wzroście poziomu zanieczyszczenia powietrza u pacjentów częściej odnotowywano pojawienie się arytmii, czyli migotania i trzepotania przedsionków. Oba te stany dotykają rocznie niemal 60 milionów ludzi na całym świecie i mogą prowadzić do poważniejszych chorób serca, a także zgonów.
Według naukowców wielu zgonom spowodowanym upałami udało się zapobiec. Najnowsze badanie sugeruje, że potrzebne będą ambitniejsze działania.
Nowe badanie wykazało skalę ofiar niebezpiecznych fal upałów, które nawiedziły Europę w ubiegłym roku. Najmocniej ucierpiały kraje Europy Południowej.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzega, że pogłębiający się kryzys klimatyczny wpływa na powszechność występowania bakterii znanych jako przecinkowce. Problem dotyczy między innymi regionu Morza Bałtyckiego.
Nowy artykuł potwierdza wpływ zmian klimatu na kilkanaście schorzeń neurologicznych, w tym chorobę Alzheimera, padaczkę oraz stwardnienie rozsiane.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Najnowsze badanie potwierdziło, że diety wykluczające produkty odzwierzęce zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów.
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.
We wrześniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że procedura uchwalania przepisów tzw. AdA 2.0 była niezgodna z konstytucją. Jak dotąd rozstrzygnięcie TK nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas