Powoli dobiega końca najgorętszy rok w historii prowadzonych przez naukowców pomiarów. W takich okolicznościach trudno o optymizm, tym bardziej, że zaczynający się właśnie szczyt klimatyczny ONZ w Dubaju też raczej nie przyniesie wielkiego przełomu. Jego uczestnicy przyjeżdżają na COP28 raczej z zamiarem wypracowania kilku kompromisów, które pozwoliłyby godzić hamowanie zmian klimatycznych z geopolityczną rywalizacją, interesami mocarstw, zawirowaniami gospodarczymi.

Tym bardziej jednak warto pamiętać, że mimo wszystko – u podstaw wre praca. Ekolodzy i organizacje pozarządowe zabiegają o ochronę środowiska naturalnego oraz hamowanie niekorzystnych zmian w przyrodzie tam, gdzie jest to możliwe. Władze lokalne podejmują wysiłki na rzecz „zazieleniania” choćby poszczególnych jednostek terytorialnych. Przedsiębiorstwa inwestują w nowe technologie pozwalające im dostosować się do reguł ESG, chronić otoczenie i tworzyć obieg zamknięty. Powołana przez „Rzeczpospolitą” kapituła Zielonych Orłów wybrała tych, którzy na tym zielonym froncie szczególnie się wyróżniają.

Nagrodom towarzyszyć będzie – jak każdego roku – publikacja specjalnego wydania dodatku Walka o klimat: 40 stron, na których podsumowujemy to, co w trakcie minionego roku zmieniło się w obszarze energetyki, gospodarki cyrkularnej, biznesu czy społeczeństw. Zapraszamy do lektury!