Przygotowaliśmy specjalny dodatek w ramach projekt "Walka o Klimat". Dodatek można pobrać w formie wygodnego pliku PDF.
Aktualizacja: 06.02.2023 13:18 Publikacja: 30.11.2022 10:41
Foto: materiały prasowe
rp.pl
Przejęcie Twittera przez Elona Muska pociągnęło za sobą szereg kontrowersyjnych zmian. Jak się okazuje, na platformie drastycznie wzrosła liczba postów zawierających nieprawdziwe twierdzenia na temat pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Elegancja, komfort i przestronność SUV-a. Dusza sportowego samochodu. Mazda CX-5 dostępna od ręki.
Powietrze. Gorące, ciężkie, drapiące od zanieczyszczeń. Oczy nieustannie łzawią, kaszel nigdy nie znika, bez względu na to, czy zostajemy w pomieszczeniach, czy wychodzimy na zewnątrz. Mało kto pracuje czy przebywa już zresztą na, niegdysiejszym „świeżym” powietrzu. Temperatury, jakie znamy dziś, występują w Kanadzie, Skandynawii, na krańcach Patagonii. Kto ma słabszy układ krążenia, nie wytrwa długo, choć i tak będzie nas jakieś 10 miliardów.
Projekt Zielone Orły „Rzeczpospolitej” nie pojawił się przypadkiem. Ludzie z kręgu naszego tytułu mają głęboką świadomość tego, iż walka o klimat to walka o standard życia przyszłych pokoleń Polaków. A przecież nie chodzi tylko o nasze dzieci i wnuki.
Kapituła nagrody uhonorowała osoby, organizacje, firmy, samorządy, doceniła nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Przyznała także nagrody w kategorii In memoriam. Sylwetki laureatów dziś w 40-stronicowym dodatku „Walka o klimat”.
Zabytkowy budynek w centrum Gdańska nazwany nieprzypadkowo MONTOWNIĄ. W środku w pełni wyposażone lofty z antresolami o funkcji hotelowej i obsługą profesjonalnego operatora, który zadba o maksymalizację zysków z wynajmu – taką wyjątkową na polskim rynku ofertę inwestycyjną przygotował Euro Styl z Grupy Dom Development. W MONTOWNI będzie też działać największy w Trójmieście food hall i strefa konferencyjna, a jej wnętrza wypełni niebanalna sztuka.
"Rzeczpospolita" nagrodziła osoby, firmy, organizacje i samorządy zaangażowane w walkę o powstrzymanie zmian klimatu.
Przez chwilę można było pomyśleć, że są sprawy ważniejsze. Wojna, narastający kryzys gospodarczy, szalejąca inflacja i nie do końca zwalczona pandemia – to pochłaniało nasze umysły. I chyba trzeba było dopiero katastrofy Odry, żeby na listę najpoważniejszych priorytetów wróciły sprawy ekologii i środowiska. Lekko zaniedbane w świadomości społecznej, bez szczególnego entuzjazmu traktowane przez decydentów, wróciły z całą mocą wraz z widokiem tysięcy martwych ryb w pięknej niegdyś rzece.
Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Management Science” wynika, że zanieczyszczenia powietrza mają niezwykle negatywny wpływ na osoby, które muszą intensywnie myśleć. Jako przykład podano szachistów popełniających znacznie więcej poważnych błędów, kiedy narażeni są na niekorzystne warunki.
Jak wynika z ustaleń naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Imperial College London, zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko występowania chorób takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Przewoźnicy, spedytorzy i koncerny paliwowe protestują przeciwko planom usunięcia z ulic samochodów spalinowych.
Choć mieszkańcy mogą korzystać z rządowego, a często także samorządowego wsparcia przy wymianie pieców, to ten proces nie posuwa się w zbyt szybkim tempie. Nadal do likwidacji jest tysiące kopciuchów.
Dziś w Europie nie ma potrzeby dyskutować o karze śmierci, a raczej o kryzysie energetycznym czy zmianach klimatycznych.
Brytyjski rząd planuje wdrożyć w życie plan, który ma doprowadzić do tego, że każda rodzina żyjąca w kraju będzie za jakiś czas mieszkać nie dalej niż 15 minut spacerem od zielonej przestrzeni bądź wody. "To trudne, ale do realizacji" – wskazują eksperci.
Belgia, Dania, Holandia i Luksemburg domagają się od Komisji Europejskiej, aby transport drogowy ponosił obciążenia wynikające z uzgodnionego w Porozumieniu Paryskim ograniczeniu emisji CO2.
Produkcja słynnej hiszpańskiej szynki może zostać wstrzymana z powodu suszy - podaje dziennik „The Guardian”. Ucierpi na tym nie tylko jedna z najcenniejszych tradycji regionalnych, ale i ludzie, mieszkający w regionach, gdzie powstaje specjał.
Sześć miesięcy ograniczenia wolności i prace społecznej - taki wyrok usłyszał poznański ksiądz Michał Woźnicki za porównanie w kazaniu Żydów do pijawek i kleszczy. Wyrok nie jest prawomocny.
W roku 2022 Hiszpanię odwiedziło 71,5 miliona zagranicznych gości. Padł zarazem rekord w liczbie turystów z Polski, było ich 1,54 miliona, o 88 procent więcej niż rok wcześniej i o 13 procent więcej niż w roku 2019, kiedy padł poprzedni rekord.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelenski, mówi o rosnącej presji na różnych odcinkach frontu.
Rząd Norwegii skierował do parlamentu projekt pomocy dla Ukrainy przewidujący, że w ciągu pięciu lat Oslo przekaże Kijowowi 75 mld koron (ok. 6,8 mld euro) - informuje AP.
- Pojawił się wątek programowy, który jest dla mnie skrajnie nie do zaakceptowania. AgroUnia jest dla mnie skrajnie nie do zaakceptowania. Nie rozumiem postulatów Michała Kołodziejczaka, nie rozumiem tej postaci - powiedział w rozmowie z RMF FM Jan Strzeżek, mówiąc o swoim odejściu z Porozumienia.
Lider opozycyjnej, liberalnej rosyjskiej partii Jabłoko, Grigorij Jawliński, namawia do zawieszenia broni nad Dnieprem i przekonuje, że w przeciwnym wypadku może dojść do wybuchu wojny światowej.
Uprawnienie Prezesa NSA wynikające z art. 191 ust. 1 Konstytucji do kierowania wniosków do TK o stwierdzenie niezgodności przepisu z Konstytucją nie dotyczy jedynie ochrony majątku sędziów, a taki wniosek wpłynął - K 3/23. Ma to być przede wszystkim niezwykle ważne zabezpieczenie majątku obywateli poszkodowanych błędną linią orzeczniczą tego sądu, która przyzwalała na stosowanie niezgodnego z Konstytucją przepisu. Jednak takie wnioski nie są kierowane.
W marcu 2023 r. emeryci i renciści dostaną zwaloryzowane świadczenia z ZUS. Z kolei w kwietniu otrzymają tzw. trzynastki, czyli dodatkowe świadczenia w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca. Podajemy, ile w sumie wpłynie w kwietniu na ich konta.
Wiosną i latem 2023 roku Rosja zamierza zmobilizować od 300 do 500 tysięcy osób, aby wesprzeć działania ofensywne na wschodzie i południu Ukrainy - oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (GUR), Wadym Skibicki.
W poniedziałek pilne posiedzenie rady nadzorczej zależnego FBSerwisu: jego szefowie usłyszeli zarzuty.
Zabytkowy budynek w centrum Gdańska nazwany nieprzypadkowo MONTOWNIĄ. W środku w pełni wyposażone lofty z antresolami o funkcji hotelowej i obsługą profesjonalnego operatora, który zadba o maksymalizację zysków z wynajmu – taką wyjątkową na polskim rynku ofertę inwestycyjną przygotował Euro Styl z Grupy Dom Development. W MONTOWNI będzie też działać największy w Trójmieście food hall i strefa konferencyjna, a jej wnętrza wypełni niebanalna sztuka.
Po trzęsieniu ziemi, w wyniku którego zginęło co najmniej 1300 osób, w południowej Turcji odnotowano bardzo silny wstrząs wtórny - podały służby geologiczne.
Projekt ustawy lex pilot został zawieszony do wysłuchania publicznego 6 marca - poinformował na Twitterze Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej i poseł KO.
Sprzedaż detaliczna w Polsce w grudniu wzrosła o 3,0 proc. rok do roku, po wzroście o 5,7 proc. rdr w listopadzie - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła jednak o 3,3 procent.
Jest problem z ludźmi, którzy odchodzą z polskiego wojska - powiedział poseł Adrian Zandberg (partia Razem) dodając, że nikt też nie wie do końca, ile jest schronów w Polsce.
Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Czy luksusowa biżuteria przestała być modna? Jeśli przyjrzeć się temu, co dzieje się ostatnio „na czerwonym dywanie”, można zauważyć, że drogie naszyjniki poznikały z dekoltów gwiazd. Czy to reakcja na kryzysowe czasy i drożyznę?
Po tym jak były premier Izraela, Naftali Bennett ujawnił, że rozmawiał z Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie i losie prezydenta tego kraju, Wołodymyra Zełenskiego, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow potwierdził, że Bennett i Putin rozmawiali na temat Ukrainy.
Jak powiedział w rozmowie z TVN24 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, "Amerykanie stoją po stronie stabilności, pokoju, wartości, które nas wszystkich łączą". Polityk zaznaczył też, że celem Rosji niezmiennie jest podbicie Ukrainy i Zachód musi temu zapobiec.
Inflacja w Polsce może spaść poniżej 10 proc. w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, trend dezinflacyjny będzie potężny - powiedział w trakcie konferencji EEC Trends w Warszawie prezes PFR Paweł Borys.
Niepokojące, choć spodziewane, dane dotyczące upadłości napłynęły z Wielkiej Brytanii i ze Szwecji - odpowiednio 4. i 10. rynku eksportowego dla Polski. Rodzimi eksporterzy muszą zwrócić baczniejszą uwagę na kontrahentów z obu tych krajów.
Firma Bacardi Martini Polska drugi raz z rzędu otrzymała nagrodę Great Place to Work®.Globalne kryteria
PGE zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową o wartości 1,4 mld zł. Celem jest poprawa usług dystrybucji.
Totalna dominacja Europy – tak można określić wyniki tegorocznego raportu „Best of the Best” opracowanego przez serwis podróżniczy TripAdvisor. W zestawieniu miejsc z najlepszą kuchnią na świecie miasta europejskie zdominowały czołową dziesiątkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas