Strona BBC Bitesize, adresowana do uczniów w wieku szkolnym i mająca zapewniać im bezpłatne wsparcie edukacyjne przez internet, opublikowała w czwartek na swojej stronie listę „pozytywnych” skutków globalnego ocieplenia, wymieniając pośród nich m.in. łatwiejszy dostęp do zasobów naturalnych, znajdujących się pod lodem na Alasce czy Syberii.
Materiał został ostro skrytykowany m.in. przez dziennikarza i ekologa George’a Monbiota, który na Twitterze nazwał go „absolutną hańbą” i stwierdził, że mógłby zostać przygotowany przez giganta naftowego Exxon. Stanowisko na Twitterze zajęła również grupa Extinction Rebellion UK, pisząc: „Podczas gdy w Ameryce Północnej miasta dosłownie płoną doszczętnie, a młodzi ludzie są zmuszeni domagać się zasad, które powinniśmy byli wprowadzić lata temu… BBC Bitesize stwierdza, że katastrofa klimatyczna może prowadzić do nowych destynacji turystycznych!”.
Na stronie opisano 10 negatywnych konsekwencji zmian klimatycznych, takich jak podnoszenie się poziomu mórz, pustynnienie i powodzie, wymieranie gatunków, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz migracje klimatyczne, a następnie dla „równowagi” dodano 10 rzekomych pozytywów. Wśród nich znalazły się m.in. nowe miejsca dostępne dla turystów, wdrażanie zdrowszego trybu życia dzięki wyższym temperaturom, zachęcającym do aktywności na powietrzu, niższe koszty ogrzewania zimą oraz rozwój branży turystycznej w Wielkiej Brytanii.
Jedną z zalet postępującego ocieplenia miałaby być też możliwość uprawy roślin w mroźnych regionach m.in. w Kanadzie. Materiał zakrawa na ponurą ironię w kontekście fali rekordowych upałów, która w ostatnich dniach dotyka Kanadę i amerykańskie Wybrzeże Północno-Wschodnie. Położona we wschodniej Kanadzie Kolumbia Brytyjska została dotknięta w tym roku 450 pożarami. W czwartek miejscowość Lutton, w której mieszkało 250 osób, spłonęła doszczętnie, jak informują tamtejsze władze – dosłownie w kilka minut. Tylko od piątku do środy w regionie na skutek upałów i pożarów zmarło 486 osób, a liczba ta ciągle rośnie.
Czytaj też: Gorączka w USA, Portland „cieplejsze niż 99,9% planety”
Kilka godzin po fali internetowej krytyki „pozytywy” katastrofy klimatycznej zostały ze strony usunięte, a obecnie znajdujące się tam skutki podzielono na lokalne i globalne. Rzecznik BBC oświadczył, że po przejrzeniu strony „zmieniono treść, aby była zgodna z aktualnymi programami nauczania”. Podobna publikacja w serwisie BBC jest zaskakująca, ponieważ medium od 2018 roku zajmuje bardzo zdecydowane stanowisko w sprawie postępujących zmian klimatycznych, przyznając, że są efektem działalności człowieka oraz zaprzeczając potrzebie równoważenia debaty przez publikowanie opinii odmiennych.