Zużycie tworzyw sztucznych może się podwoić do 2050 roku

Naukowcy są zdania, do 2050 roku w krajach G20 podwoić się może zużycie tworzyw sztucznych. 451 milionów ton – tyle mamy go zużywać rocznie.

Publikacja: 28.02.2023 13:18

Zużycie tworzyw sztucznych może się podwoić do 2050 roku

Foto: Adobe Stock

Z badań Back to Blue, grupy badawczej prowadzonej przez think-tank Economist Impact i Nippon Foundation, prywatną organizację filantropijną, wynika, że zużycie tworzyw sztucznych w krajach G20 osiągnie 451 milionów ton rocznie do 2050 roku. To niemal dwukrotnie więcej niż w 2019 roku, kiedy w normalnym scenariuszu mówiło się o to 261 milionach ton.

Zdaniem badaczy, programy, które mają na celu promocję recyklingu lub ograniczenie konsumpcji plastiku jednorazowego użytku jedynie "zarysowują powierzchnię”. „Potrzebny jest bardziej kompleksowy globalny plan” – zaznaczają eksperci z Back to Blue.

W listopadzie w Urugwaju Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła negocjacje związane z porozumieniem w sprawie walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Jego celem jest opracowanie prawnie wiążącego traktatu w tej sprawie do końca przyszłego roku. W rozmowach udział bierze aż 175 państw.

Czytaj więcej

Plastik trafia do pieców. Recyklerzy biją na alarm

Jeśli jednak negocjacje te nie powiodą się, roczna produkcja plastiku w krajach G20 może wzrosnąć do 2050 roku nawet do 451 milionów ton – twierdzą badacze. „Czyli o prawie trzy czwarte od 2019 roku” – zauważają.

Jak czytamy w oświadczeniu organizacji, „nie należy mieć złudzeń, że negocjacje traktatu przyniosą efekty”. ”Szanse na niepowodzenie – na to, że żaden traktat się nie pojawi albo że będzie zbyt słaby, aby odwrócić plastikową falę – są znaczne” – podkreślono.

Grupa wezwała rządy do wprowadzenia bardziej agresywnego prawa, jeśli chodzi o zakaz jednorazowego plastiku czy nowych podatków od produkcji. „Środki z nich uzyskane mogłyby ograniczyć roczną konsumpcję plastiku do 325 milionów ton do 2050 roku” – twierdzi Back to Blue. Ale to wciąż oznaczałoby zwiększenie o jedną czwartą w porównaniu z 2019 r., a odpowiednik 238 milionów wypełnionych śmieciarek.

Tworzywa sztuczne
Żappsy za plastikowe butelki. Żabka testuje nowy system w Bydgoszczy
Tworzywa sztuczne
Początek końca problemu z plastikiem. Rusza ważna inicjatywa ONZ
Tworzywa sztuczne
Anglia walczy z plastikiem. Koniec z jednorazowymi sztućcami i talerzami
Tworzywa sztuczne
Koniec z plastikiem jednorazowego użytku we francuskich restauracjach
Tworzywa sztuczne
ONZ pracuje nad „traktatem plastikowym”. Będzie przełomowy?
Tworzywa sztuczne
Walia może niebawem zakazać jednorazowych produktów z plastiku