Według dokumentów Miejskiego Okręgu Wodnego Las Virgenes, do których dotarły media, zawiadomienia o nadmiernym zużyciu wody zostały wysłane w maju i czerwcu między innymi do Kim i Kourtney Kardashian, Kevina Harta, Sylvestra Stallone oraz byłej gwiazdy NBA, Dwyane’a Wade’a. Osoby te co najmniej czterokrotnie przekroczyły 150 proc. swojego miesięcznego budżetu na wodę, odkąd pod koniec ubiegłego roku okręg wydał nowe przepisy związane ze zwalczaniem suszy.

Czytaj więcej

Tegoroczna susza może być najgorsza od 500 lat w Europie

Z dokumentów wynika, że Hart przekroczył w czerwcu limit o 519 procent, a Wade wraz z żoną o 1400 proc. – dokładnie o około 90 tys. galonów ponad przydzieloną ilość. Para wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „robi wszystko, co w ich mocy, aby naprawić sytuację". Do sprawy odniósł się także Sylvester Stallone, który według raportów zużył około 230 tys. galonów wody więcej niż powinien. - Liczby błędnie opisują i błędnie interpretują sytuację dotyczącą zużycia wody w posiadłości mojego klienta - podkreślił prawnik aktora i dodał, że celebryta „ma w swoim ogrodzie około 500 drzew, w tym drzew owocowych, które potrzebują wody”. - Mój klient podchodzi do sytuacji w sposób odpowiedzialny i proaktywny - zapewnił.

- 22 tys. połączeń w Las Virgenes zapewnia obsługę około 76 tys. mieszkańców - zauważył Michael McNutt, kierownik ds. komunikacji Miejskiego Okręgu Wodnego Las Virgenes. Jak podkreślił, niezwykle ważne jest to, aby celebryci dawali innym przykład i wykorzystywali swoją popularność do uświadamiania społeczeństwa. - Powodem, dla którego jest to ważne, jest to, że osoby te mają platformy, na których mogą uświadamiać ludzi. Na przykład media społecznościowe. Niektóre z tych osób są obserwowane przez miliony - powiedział. - Chcę, aby pracowali ze mną i z moim okręgiem. Powinni edukować społeczność na temat tego, jak tragiczna jest ta susza. Chcę, aby gwiazdy dawały przykład - dodał i zaznaczył jednocześnie, że „nie oczekuje od nich zmiany zużycia wody z dnia na dzień".

Czytaj więcej

Susze przybierają na sile, a będzie jeszcze gorzej

Gubernator Gavin Newsom rozszerzył stan zagrożenia w październiku, gdy Kalifornia zmagała się z bezprecedensową suszą i ciągłym obciążeniem stanowych zasobów wodnych. Upoważniło to stanową komisję ds. wody do wprowadzenia zakazu marnotrawstwa wody, na przykład używania wody pitnej do mycia chodników czy podjazdów. W rezultacie Miejski Okręg Wodny Las Virgenes ogłosił stan wyjątkowy i wezwał do obowiązkowego ograniczenia zużycia wody. Zagrożono, że osoby, które się do tego nie dostosują, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 2,50 do 10 dolatów za dodatkową jednostkę wody.