Aktualizacja: 16.02.2025 14:40 Publikacja: 23.08.2022 07:52
Foto: AFP
Część fabryk w południowo-zachodnich Chinach, w tym w prowincji Syczuan, wstrzymało pracę ze względu na utrzymujący się niski poziom wód. Fala upałów oraz susza, które nawiedziły kraj, uniemożliwiają bowiem produkcję prądu w elektrowniach wodnych. Niektórym zakładom produkcyjnym narzucono racjonowanie energii.
Jak podaje Bloomberg, do wciąż rosnącej listy firm, które zamykają swoje fabryki z powodu pogłębiającego się kryzysu energetycznego wywołanego suszą, dołączyły także japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor oraz Contemporary Amperex Technology, największy na świecie producent akumulatorów. Volkswagen poinformował natomiast, że jego fabryka w Chengdu ma problemy związane z niedoborami prądu. Na razie przewiduje się jednak jedynie niewielkie opóźnienia w dostawach do klientów. Produkcję musiało wstrzymać także wiele zakładów, które wytwarzają panele słoneczne, cement oraz mocznik.
Odbywająca się w Arabii Saudyjskiej 16. Konferencja Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) zakończyła się bez zawarcia porozumienia w kluczowych kwestiach. Mimo że rozmowy trwały dłużej niż zakładano – bo niemal dwa tygodnie – to nie udało się osiągnąć konsensusu. Tymczasem susza, niedobory wody i związane z nimi kryzysy społeczne stanowią jedno z głównych wyzwań dzisiejszych czasów.
Gospodarzem 16. Konferencji Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) jest w tym roku Arabia Saudyjska – największy eksporter ropy naftowej na świecie i kraj, który zagorzale walczył o osłabienie negocjacji w kwestii odejścia od paliw kopalnych w czasie szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.
Władze Sycylii, która mierzy się obecnie z dramatyczną suszą, w niektórych miejscach wprowadziły racjonowanie wody. W związku z sytuacją, w części miejscowości ma miejsce handel wodą z nielegalnych cystern.
Katalonia – hiszpański region, który od dłuższego czasu walczy z suszą – rozważa podjęcie kroków mających na celu poprawę krytycznej sytuacji. Wkrótce racjonowanie wody może dotyczyć już nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów.
Władze Teneryfy, w związku z utrzymującą się suszą i rekordowo ciepłą zimą, wprowadzają stan nadzwyczajny – informują hiszpańskie media. W ten sposób chcą zapewnić wyspie zapasy wody na suche miesiące letnie, gdy na Teneryfę przyjadą turyści.
Euro Styl z Grupy Dom Development realizuje kilka inwestycji premium w wyjątkowych lokalizacjach blisko centrum Gdańska. Utrzymane w industrialnym klimacie Doki powstają na postoczniowych terenach, gdzie rodzi się nowa, prestiżowa dzielnica Młode Miasto. Esencja i Jaskółcza to z kolei Dolne Miasto - historyczna część śródmieścia, którą okalają wody Motławy. Powstająca tam Esencja wyróżnia się piękną architekturą ze zdobioną elewacją o niespotykanych detalach. Z okien jej apartamentów mamy widoki na wody Nowej Motławy i panoramę Głównego Miasta. Z kolei Jaskółcza urzeka swoim eleganckim stylem nawiązującym do historycznej, kamienicznej zabudowy tego obszaru.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Według wulkanologów z US Geological Survey, nieustannie monitorujących zagrożenia geologiczne, czynny wulkan w pobliżu najludniejszego miasta na Alasce może być na skraju erupcji.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawia po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas