Mieszkańcy Warszawy zaskarżyli władze województwa za powietrze

ClientEarth Polska wraz z mieszkańcami stolicy oraz ruchem miejskim Miasto Jest Nasze zaskarżyła władze woj. mazowieckiego.

Publikacja: 28.09.2021 13:28

Mieszkańcy Warszawy zaskarżyli władze województwa za powietrze

Foto: Adobe Stock

Skarga została złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego 23 września. Skarżący wyrazili w niej swoje żądanie skutecznej polityki antysmogowej w stosunku do sejmiku województwa mazowieckiego. "Mamy prawo do czystego powietrza... ale nie mamy już cierpliwości" – napisała fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi na swoim profilu na Twitterze.

Uchwalony w 2020 roku Mazowiecki Program Ochrony Powietrza zakładał poprawę jego jakości w ciągu pięciu lat. Znalazły się w nim zarówno krótko, jak i długoterminowe działania naprawcze, m.in. wymiana „kopciuchów”, zakaz używania dmuchaw czy zakaz palenia w kominkach w dni, w które normy dla zanieczyszczeń zostały przekroczone.

Czytaj więcej

Czyny, nie deklaracje. Kiedy stolica zakaże palenia węglem?

W opinii skarżących, wyrażone w programie założenia nie chronią mieszkańców w wystarczającym zakresie i nie gwarantują osiągnięcia celu poprawy jakości powietrza.

- W naszej ocenie program ten jest niezgodny z prawem. Po pierwsze nie wprowadza skutecznych środków prowadzących do poprawy jakości powietrza, a po drugie przyjmuje błędne założenia metodologiczne związane z ograniczeniem emisji - uważa mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

W skardze przywołano opinie ekspertów, potwierdzających, że modelowanie stężeń zanieczyszczeń, jakie opublikowano w Programie Ochrony Powietrza, opiera się jedynie na jednorocznych reprezentatywnych danych klimatycznych, nie zaś wieloletnich. Ponad to błędnie określono, a następnie wykorzystywano kierunki wiatru na terenie województwa.

Skarżący nie żądają zadośćuczynienia finansowego, domagają się jednak wdrożenia nowego, lepszego programu, który sprosta wyzwaniom i ochroni zdrowie mieszkańców Mazowsza.

Swoje podpisy pod skargą złożyło dwoje mieszkańców stolicy, narażonych na niedogodności związane z zanieczyszczonym powietrzem. Marta Marczak, u której syna zdiagnozowano astmę wczesnodziecięcą, walczy o jego prawo do zdrowia i podkreśla, że nie godzi się na to, by bezczynność władz pogarszała jego stan. Janusz Uljasz, który przeszedł zawał serca, mówi, że w dni, w które przekraczane są normy zanieczyszczeń, zostaje w domu, bo na zewnątrz ma problemy z oddychaniem.

Smog
W tych miastach Polacy nie mieli czym oddychać zimą. Ranking smogu
Smog
Najaktywniejsze gminy programu „Czyste Powietrze”. Ranking wymiany kopciuchów
Smog
Walka ze smogiem na razie nieskuteczna
Smog
Niemal cała planeta oddycha zanieczyszczonym powietrzem
Smog
Powalczą o czyste powietrze w sądzie. Nie chcą kopciuchów
Smog
Mazowsze tonie w smogu. Prawie 300 tysięcy kopciuchów