Jak samorządy mogą chronić różnorodność biologiczną? Ruszają darmowe webinary

Aby zwiększyć wiedzę samorządowców na temat ochrony różnorodności biologicznej w miastach, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało serię webinarów dla pracowników urzędów gmin.

Publikacja: 19.09.2023 09:16

Jak samorządy mogą chronić różnorodność biologiczną? Ruszają darmowe webinary

Foto: Adobe Stock

Rola samorządów w ochronie bioróżnorodności w Polsce jest kluczowa. Działania podejmowane na poziomie lokalnym wpływają nie tylko na jakość życia mieszkańców, ale również na zachowanie i rozwijanie różnorodności biologicznej na terenach miejskich.

W miastach, gdzie żyje ponad połowa mieszkańców Polski, zachowanie bioróżnorodności jest bardzo istotne ze względu na mniej sprzyjające warunki przyrodnicze niż na terenach mniej zabudowanych i przekształconych. Przyroda miejska oferuje schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewnia miejsca rekreacji i kontaktu z przyrodą dla mieszkańców, a przez to wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Zieleń miejska, parki, aleje drzew pełnią kluczową rolę w absorpcji zanieczyszczeń, stanowią naturalne źródła cienia i ochłodzenia. Zielone obszary w miastach pomagają w zatrzymywaniu wód opadowych, ograniczając erozję gleby i ryzyko powodzi. Rośliny miejskie przyciągają owady, takie jak pszczoły i motyle, które je zapylają i wspierają zachowanie różnorodności gatunkowej.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Samorządy
Kopciuchy nie wrócą. Kraków obronił uchwałę antysmogową
Samorządy
Miasta w stronę ekologicznych rozwiązań
Samorządy
Świadomość ekologiczna rośnie. Samorządy podążają za trendem
Samorządy
Poznań pod wodą. Czas na zmiany w miejskiej infrastrukturze
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne