Partnerzy

Jak samorządy mogą chronić różnorodność biologiczną? Ruszają darmowe webinary

Aby zwiększyć wiedzę samorządowców na temat ochrony różnorodności biologicznej w miastach, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało serię webinarów dla pracowników urzędów gmin.

Kopciuchy nie wrócą. Kraków obronił uchwałę antysmogową

Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. Gdyby została przyjęta, do Krakowa mogłyby wrócić piece i kotły emitujące ogromne ilości zanieczyszczeń.

Miasta w stronę ekologicznych rozwiązań

Jesienią odbędzie się konferencja podsumowująca dziesiątą edycję programu Eco-Miasto. Zostaną też wręczone nagrody dla samorządów w konkursie Eco-Miasto 2023.

Świadomość ekologiczna rośnie. Samorządy podążają za trendem

Jeszcze kilka lat temu gminy sięgały po dofinansowanie zielonych inwestycji, bo było ono dostępne. Dziś coraz częściej przekonują się, że takie inwestycje mają sens i – co więcej – są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców.

Poznań pod wodą. Czas na zmiany w miejskiej infrastrukturze

„Lepiej żyć w mieście-gąbce niż w mieście-basenie” – piszą po wczorajszych podtopieniach aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, domagając się porzucenia dyktatury betonu.

Dziesiątki miliardów na samorządowe projekty. Rusza rządowy program

Rusza rządowy program dofinansowania inwestycji lokalnych. Dotacje mają pokryć do 95 proc. wartości wydatków, decyzje o wsparciu ma podejmować premier.

Podwyżki dla mieszkańców i cięcia inwestycji w stolicy

Droższe płatne parkowanie, zmiana systemu opłat za wywóz nieczystości, a w perspektywie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej – takie zmiany przedstawił w środę Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

#RZECZoBIZNESIE: Katarzyna Gruszecka-Spychała: Koronawirus wywrócił zarządzanie miastem do góry nogami

Zarządzania miastem wygląda zupełnie inaczej niż do tej pory. Wcześniej planowaliśmy kilka lat do przodu - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, gość programu Marcina Piaseckiego.

Dochody samorządów z PIT ostro zanurkowały

Rządowa reforma uderza w lokalne budżety mocniej, niż przewidywano. Tym bardziej potrzebna jest ustawa rekompensująca straty miastom i gminom. Projektem wkrótce zajmie się Senat.

Nie będzie załamania inwestycji samorządowych

Wydatki inwestycyjne jednostek samorządu terytorialnego pozostaną w tym roku bez zmian, wbrew powszechnym dotąd prognozom, że czeka je załamanie.

Samorządowcy liżą rany po decyzjach rządu i biją na alarm

Przyszły rok będzie dla nas bardzo trudny - ostrzegają samorządy, wskazując, że powodem takiej sytuacji są zmiany wprowadzone w ostatnich 12 miesiącach przez rząd PiS. Ich zdaniem, doprowadziły one do ograniczenia dochodów, a jednocześnie - do znacznie większych wydatków, na których pokrycie samorządowcy muszą znaleźć pieniądze - pisze Business Insider Polska.

Parkowanie w miastach zaczyna drożeć

Samorządy już podnoszą ceny lub właśnie przygotowują się do podwyżek. Ale mimo obaw nowe stawki raczej nie polecą w niebo. Przynajmniej na razie.

Unijne przyspieszenie w regionach

Zniknęli maruderzy, wszystkie regionalne programy idą zgodnie z planem – wynika z informacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Ale wciąż samorządom idzie gorzej niż władzom centralnym.

Samorządy boją się inwestować. Boom napędzają pieniądze z UE

Największy motor lokalnego rozwoju – inwestycje – nieco spowolni w tym roku. Ale wciąż można mówić o boomie napędzanym przez fundusze unijne.

W stronę energetyki rozproszonej

Gminy łaskawym okiem patrzą na instalacje prosumenckie. Stawiają na OZE i rozproszone źródła energii oraz redukcję zużycia energii, ciepła i CO2.

Zrównoważony rozwój miasta jest wyzwaniem

Będziemy odchodzić od filozofii „posiadaj i korzystaj" na rzecz hasła „pożyczaj i korzystaj"– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autonomia to science fiction?

Czy polityka realizowana na szczeblu centralnym kładzie się cieniem nad wyborami lokalnymi? Czy Polacy tracą przez to zaufanie do samorządu?