Według najnowszych ustaleń Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), ekstremalne warunki pogodowe przyczyniły się od 1980 roku do niemal 195 000 zgonów oraz strat gospodarczych przekraczających 560 miliardów euro. Jedynie 30 proc. tych strat podlegało ubezpieczeniu. Jak wynika z analizy, za 81 proc. zgonów oraz 15 proc. strat finansowych odpowiadały silne fale upałów. Przerażające dane nie uwzględniają strat z ubiegłego roku, tymczasem minione lato szczególnie obfitowało w rekordowe temperatury. Jak informowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w Europie z powodu upałów zmarło w 2022 roku co najmniej 15 000 osób, z czego najwięcej w Hiszpanii oraz Niemczech. Okres od czerwca do sierpnia był na kontynencie najcieplejszym od czasu rozpoczęcia pomiarów, a Europa doświadczyła największej suszy od ponad 500 lat.
Czytaj więcej
Nowy raport Copernicus Climate Change Service (C3S) nie pozostawia złudzeń – wskazuje, iż tempera...
W latach 1980-2021 największe straty gospodarcze wynikające ze zdarzeń pogodowych poniesiono w wyniku powodzi w Niemczech i Belgii w 2021 roku (niemal 50 miliardów euro), powodzi w Europie Środkowej w 2002 roku (ponad 22 miliardy euro), suszy i ekstremalnej fali upałów na całym kontynencie z 2003 roku (niemal 16 miliardów euro), huragan Lothar w 1999 roku w Europie Zachodniej oraz powódź we Francji i we Włoszech w 2000 roku (w obu przypadkach ponad 13 miliardy euro). EEA podkreśla również, że choć straty ludzkie w wyniku powodzi stanowią zaledwie 2 proc. całości, generują największą część strat ekonomicznych (56 proc.).
Europa ociepla się znacznie szybciej niż inne części świata
Jak informują eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, podczas gdy średnia globalna temperatura wzrosła od czasów rewolucji przemysłowej o 1,1°C, w ubiegłym roku średnia temperatura w Europie była o 2,3°C wyższa od średniej z okresu przedindustrialnego. Od 30 lat temperatury na tym kontynencie rosły zdecydowanie szybciej niż na jakimkolwiek innym.
Zgodnie z danymi Eurostatu, jedynie w ciągu ostatniej dekady ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do strat ekonomicznych w wysokości 145 miliardów euro, z czego największe straty odnotowano w 2017 roku (27,9 mld euro). Wynikało to przede wszystkim z pożarów, które trawiły wiele krajów, zmagających się z uciążliwymi falami silnych upałów.