Mikroplastik to niewielkie cząsteczki tworzyw sztucznych, mniejsze niż 5 mm. Powstają podczas produkcji różnego rodzaju produktów, np. zabawek, żywności czy ubrań. Cząsteczki znaleziono m.in. w głębinach oceanicznych, w ludzkim mózgu, w ciałach żółwi morskich oraz w korzeniach roślin. Najnowsze badanie wykazało, że mikroplastik, który przedostał się do ziemskiej atmosfery, może przyczyniać się do tworzenia jąder lodu w chmurach. Jaki wpływ może to mieć na pogodę?
Mikroplastik wpływa na pogodę? Nowe badanie
Miriam Freedman, profesorka chemii na Pennsylvania State University i Heidi Busse, studentka studiów podyplomowych, przeprowadziły analizę laboratoryjną, która wykazała, że kropelki wody, w których znajduje się mikroplastik, zamarzają w dużo wyższej temperaturze w porównaniu do kropelek bez cząsteczek tworzyw sztucznych.
Badaczki sprawdziły aktywność zamrażania czterech różnych rodzajów mikroplastiku - polietylenu o niskiej gęstości (LDPE), polipropylenu (PP), polichlorku winylu (PVC) i politereftalanu etylenu (PET). Niewielkie cząsteczki zostały zawieszone w małych kropelkach wody, a następnie były powoli schładzane. Okazało się, że średnia temperatura, w której zamarzały, była o 5-10 stopni wyższa niż w przypadku kropelek bez mikroplastiku.
Czytaj więcej
Kiedy i jakich opadów śniegu można spodziewać się w nadchodzącym sezonie zimowym? W najnowszych, sezonowych prognozach modeli ECMWF i UKMO widać ciekawą zgodność dla całego kontynentu europejskiego.
Choć uczymy się, że woda zaczyna zamarzać w temperaturze 0 stopni Celsjusza, nie zawsze jest to prawda. Bez elementu, na którym mogłaby zarodkować, np. cząsteczek pyłu, może zostać schłodzona nawet do -38 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze zazwyczaj zamarzają krople wody atmosferycznej. Aby proces zamarzania nastąpił w cieplejszych warunkach, w kropli znajdować musi się jakiś materiał, który nie rozpuści się w wodzie. Ta cząstka zapewnia powierzchnię, na której może utworzyć się pierwszy kryształ lodu. Podczas badania 50 proc. kropelek z mikroplastikiem zamarzło w temperaturze -22 stopnie.