Najnowsza – czwarta już – edycja raportu „Ziemianie Atakują!” zrealizowana przez Agencję Lata Dwudzieste i Kantar Polska – sugeruje, że Polacy coraz bardziej uodparniają się na problem zmian klimatu, przynajmniej we własnym mniemaniu. Mimo że konsekwencje ocieplenia klimatu są coraz bardziej widoczne także w naszym kraju, to – jak wskazuje badanie – zanika poczucie zagrożenia.
Czytaj więcej
W Światowy Dzień Ochrony Środowiska SW Research wspólnie z akcją „Operacja Czysta Rzeka” postanowiły przyjrzeć się podejściu Polaków do ekologii. Wnioski nie są zbyt optymistyczne – z badań wynika bowiem, że choć martwi nas zanieczyszczanie środowiska, to nie robimy zbyt wiele, by z tym walczyć.
Raport „Ziemianie atakują”: Co Polacy sądzą o zmianach klimatu?
Tegoroczny raport „Ziemianie Atakują!” zwraca między innymi uwagę, że Polaków coraz słabiej przekonuje ostrzegająca o zagrożeniach narracja dotycząca temat klimatu, która zdominowała dyskusję. Grupa osób gotowych do działań i poświęceń stopniała – i to do zaledwie 5 procent.
Jak wskazują autorzy raportu, od 2019 roku Polacy konsekwentnie wskazywali zmianę klimatu i zanieczyszczenie środowiska jako jedne z najważniejszych zagrożeń dla świata, w którym żyjemy. Wyżej były jedynie wojny i konflikty zbrojne. Na przestrzeni czasu się to jednak zmieniło – w ocenie respondentów waga zagrożeń klimatycznych spadła, i to istotnie.
Mimo że tegoroczny raport „Ziemianie Atakują!” wskazuje, że odsetek Polaków świadomych zmian klimatu wciąż jest znaczny, to jednocześnie pokazuje również, że udział tych, którzy obawiają się ich skutków, zmalał. Obecnie jest to 63 procent. Dla porównania – w 2020 roku odsetek ten wynosił 78 proc.