Raport: produkcja plastiku szkodzi środowisku bardziej niż lotnictwo czy żegluga

Produkcja tworzyw sztucznych generuje większą emisję gazów cieplarnianych niż często krytykowane lotnictwo czy żegluga morska – wynika z analiz firmy CleanHub.

Publikacja: 29.01.2024 11:52

Według analizy CleanHub, najbardziej emisyjna jest produkcja tworzyw sztucznych, generująca 60 proc.

Według analizy CleanHub, najbardziej emisyjna jest produkcja tworzyw sztucznych, generująca 60 proc. całości emisji CO2.

Foto: Dustan Woodhouse Unsplash

Wszechobecność drobinek mikroplastiku w środowisku to tylko jedna z fatalnych konsekwencji masowej produkcji tworzyw sztucznych. Jak się okazuje, znaczenie produkcji plastiku dla globalnych emisji CO2 jest znaczące – i wyraźnie większe niż w przypadku wysokoemisyjnych branż, takich jak lotnictwo czy żegluga morska.

Emisje CO2: plastik bardziej szkodliwy niż lotnictwo

Jak wynika z nowego raportu firmy CleanHub zajmującej się zbieraniem i przetwarzaniem plastiku, każdego roku produkcja tworzyw sztucznych generuje 1,8 miliarda ton emisji gazów cieplarnianych, co stanowi 3,4 proc. globalnych emisji. To więcej niż lotnictwo, odpowiadające za 1,9 proc. emisji oraz żegluga (1,7 proc.). Autorzy raportu alarmują, że wpływ plastiku na środowisko jest wyjątkowo szkodliwy na każdym etapie jego produkcji, dystrybucji oraz utylizacji.

Czytaj więcej

Emisje CO2 w UE najniższe od pół wieku. „Czysta energia” zaczyna działać

Według analizy, najbardziej emisyjna jest produkcja tworzyw sztucznych, generująca 60 proc. ich emisji. Dystrybucja, czyli pakowanie, logistyka i transport, odpowiada za 29 proc. emisji, a utylizacja za 11 proc.

Warto zauważyć, że jedynie 9 proc. tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi, a ogromna część trafia na wysypiska, gdzie w wyniku degradacji wydziela toksyczne chemikalia, takie jak metan oraz etylen, bardzo szkodliwe dla klimatu. Szacuje się, że w wyniku nieprawidłowego składowania odpadów plastikowych, każdego roku ok. 22 miliony ton plastiku trafiają do zbiorników wodnych i środowisk lądowych.

Tworzywa sztuczne powstają z paliw kopalnych – obecnie jedynie 6 procent światowej produkcji tego surowca pochodzi z recyklingu. 1 proc. stanowią produkty pochodzenia biologicznego, czyli stworzone z substancji organicznych, takich jak pszenica, kukurydza czy  trzcina cukrowa. Należy jednak zauważyć, że biotworzywa nie zawsze są w całości produkowane z biomasy, więc niekoniecznie ulegają biodegradacji.

Niemal 32 proc. plastiku powstaje w Chinach, 18 proc. w Ameryce Północnej, a Europa produkuje 15 proc.

Zdaniem wiceprezes ds. marketingu w CleanHub, Nikki Stones, „nigdy nie było bardziej istotnego czasu na podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi” a także na promocję i wdrażanie zrównoważonych praktyk.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?