Reklama
Rozwiń

Fatalny rok dla przyrody w Australii. „Nie wyciągamy wniosków z przeszłości”

Jak wynika z danych Australijskiej Fundacji Ochrony Środowiska (ACF), w ubiegłym roku do krajowej listy zagrożonych gatunków dodano aż 144 pozycje. To dwa razy tyle, co w 2019 roku, gdy ustanowiono wcześniejszy rekord. Łącznie lista obejmuje już 2212 gatunków i ekosystemów.

Publikacja: 25.01.2024 15:17

W 2023 roku w Australii zniszczono siedliska o powierzchni ponad 10 000 hektarów. Wśród gatunków, kt

W 2023 roku w Australii zniszczono siedliska o powierzchni ponad 10 000 hektarów. Wśród gatunków, które najsilniej odczuły te zniszczenia są zagrożone wyginięciem koala oraz niełaz północny.

Foto: Photoholgic/Unsplash

2023 rok był wyjątkowo fatalny dla australijskiej fauny i flory. Jak ujawniła Australijska Fundacja Ochrony Przyrody (ACF), zniszczeniu uległo wiele siedlisk, a kolejne gatunki zwierząt i roślin zostały uznane za zagrożone. Wśród nich po raz pierwszy wymieniono m.in. papugę kakadu różową, gada nazywanego tilikwą scynkową lub scynkiem olbrzymim oraz żółwia rzecznego Jardine.

Zdaniem przedstawicieli ACF, drastycznie rosnąca liczba zagrożonych gatunków jest efektem występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, będących efektem zmian klimatu oraz działań rządu Australii, zezwalającego m.in. na wycinkę lasów pod grunty rolne.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Planeta
Globalny budżet węglowy bliski wyczerpania. „Klimat płonie”
Planeta
W Polsce rośnie lęk przed zmianami klimatu. Wierzymy, że rząd nas ochroni
Planeta
Europę opanowuje fala upałów, a Polska zaczyna oszczędzać wodę
Planeta
Nadchodzi klimatyczna „nowa normalność”. Eksperci o fali upałów, susz i pożarów
Planeta
Rekordowe upały na Grenlandii. Lądolód topnieje szybciej niż kiedykolwiek