Fakt, że 2023 rok został oficjalnie ogłoszony najcieplejszym w historii, nie stanowi zaskoczenia. Naukowcy od czerwca do grudnia 2023 roku potwierdzali, że każdy kolejny miesiąc bił historyczne rekordy temperatur.
Zdaniem ekspertów niepokojąco wysokie temperatury na świecie wynikały z pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, spowodowanego działalnością człowieka oraz wystąpienia zjawiska pogodowego El Niño, które wiąże się z wyższymi temperaturami.
2023 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
W 2023 roku temperatura była o 1,48°C wyższa niż w epoce przedindustrialnej. Różnica jest niepokojąco zbliżona do tej wyznaczonej przez cele klimatyczne porozumienia paryskiego, choć za przekroczenie ten granicy można by uznać jedynie sytuację, w której globalna temperatura utrzymywała się powyżej 1,5°C.
Czytaj więcej
Na północy Hiszpanii ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Powód? Miliony p...
Średnia temperatura w 2023 roku była o 0,17°C wyższa niż w 2016 roku, który był poprzednim rokiem o rekordowej temperaturze. Jak wynika z danych C3S, miniony rok był również pierwszym w historii rokiem, w którym każdy dzień był co najmniej o 1°C cieplejszy niż rekord z okresu przedindustrialnego, czyli lat 1850–1900.