Bill Gates o zmianach klimatycznych: nie osiągniemy zakładanych celów

Bill Gates w rozmowie z Bloomberg TV podczas szczytu klimatycznego w Dubaju stwierdził, że nie uda się zatrzymać wzrostu średniej temperatury globalnej na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. „Nawet zatrzymanie na poziomie 2 stopni Celsjusza jest mało realne” – powiedział.

Publikacja: 07.12.2023 12:13

Bill Gates na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju.

Bill Gates na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju.

Foto: AFP

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, założyciel Microsoftu i filantrop, od pewnego czasu poświęca swoją uwagę kwesti globalnego ocieplenia. W ramach Gates Foundation prowadzi między innymi działania na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych.

Od 2015 roku inwestuje także w firmy, które zajmują się produkcją zielonej energii oraz wdrażaniem nowych technologii w tym zakresie. Jego firma, Microsoft, zainwestowała także do tej pory co najmniej ponad dwa miliardy dolarów w zielone technologie.

Na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju, Gates po raz kolejny postanowił wypowiedzieć się na temat globalnego ocieplenia. Zdaniem założyciela Microsoftu, osiągnięcie celu zawartego w porozumieniu parskim, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza, jest niewykonalne. 

Czytaj więcej

Szef szczytu klimatycznego: nie ma dowodów, że musimy odejść od paliw kopalnych

Bill Gates: Szanse na osiągnięcie celów z porozumienia paryskiego szybko maleją 

Jednym z celów porozumienia paryskiego jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie „znacznie poniżej” 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu przedindustrialnego, a najlepiej zahamowania go na poziomie 1,5 stopnia.

Tymczasem, jak poinformowała na łamach serwisu X (dawniej Twitter) Samantha Burgess, zastępczyni szefa Copernicus Climate Change Service (C3S), 17 listopada 2023 roku globalna temperatura przekroczyła ten próg. Mimo, że tak znaczący wzrost poziomu średniej temperatury był tymczasowy, stanowił on niepokojący sygnał w kontekście szeregu rekordowych temperatur, jakie odnotowano w tym roku.

„Postęp w kwestii klimatu jest widoczny, choć prawdopodobnie nie spełnimy naszych największych aspiracji w tym zakresie” - powiedział w Dubaju w rozmowie z agencją Bloomberga Bill Gates. Jak podkreślił założyciel Microsoftu, „nawet utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza nie wydaje się prawdopodobne”.

„Na szczęście, jeśli zatrzymamy wzrost poniżej 3 stopni Celsjusza, wiele złych skutków, o których słyszymy, nie wystąpi” – podkreślił Bill Gates w rozmowie z Bloomberg TV. 

Bill Gates powiedział także, jakie rozwiązania mogą jego zdaniem pomóc. Jego zdaniem najlepsze rozwiązania to fuzja i synteza jądrowa, a także ekologiczna stal.

Gates skrytykował także pośrednio tegorocznych gospodarzy szczytu klimatycznego – Zjednoczone Emiraty Arabskie. „Musimy wyprzedzić paliwa kopalne. Aby zrobić to właściwie, nie powinniśmy przeznaczać na nie dotacji. Wręcz powinniśmy nałożyć na nie z czasem podatek węglowy" - zaznaczył Gates.

To nie pierwszy raz, kiedy Bill Gates wyraża tego typu opinię. Na początku 2023 roku współtwórca firmy Microsoft także powiedział, że „nie ma szans” na ograniczenie ocieplenia do 1,5 st. Celsjusza, co zakładają cele paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.

Dodał wówczas również, że jest „bardzo mało prawdopodobne”, by udało się je utrzymać poniżej 2 st. Cel. „Kluczem jest zminimalizowanie ocieplenia w jak największym stopniu” – stwierdził. „Na tym etapie pozostanie poniżej 2,5°C byłoby świetne. Myślę, że to możliwe” – ocenił w wywiadzie dla Reutersa.

Czytaj więcej

Eksperci nie mają wątpliwości. To będzie najcieplejszy rok w historii pomiarów

2023: najcieplejszy rok w historii pomiarów

Jak wynika z przywołanego przez Bloomberga badania z 2018 roku opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Lancet Planetary Health”, podniesienie temperatury o 3 stopnie Celsjusza względem okresu przed rewolucją przemysłową może narazić nawet 50 mln ludzi na temperatury, których człowiek nie jest w stanie przeżyć. 

Założeniem porozumienia paryskiego z 2015 roku, wieńczącego 21 Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu, było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które pozwoli wyhamować wzrost średniej temperatury.

Naukowcy alarmowali, że jej średni wzrost powyżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej będzie miał katastrofalny wpływ na dużą część planety – podniesie się poziom mórz, dojdzie do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, duże części Ziemi zagrożone będą suszą. W porozumieniu paryskim prawie 200 krajów zgodziło się z tym, że utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza jest niezbędne, by uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu.

Podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, eksperci Copernicus Climate Change Service (C3S) potwierdzili to, co naukowcy przewidywali już wcześniej – poinformowali, że 2023 rok będzie najcieplejszym w historii pomiarów.

Jak czytamy w raporcie, od początku roku kalendarzowego do listopada, średnia globalna temperatura dla 2023 roku była najwyższa w historii – o 1,46°C wyższa niż średnia przedindustrialna z lat 1850–1900 oraz o 0,13°C wyższa niż średnia z jedenastu miesięcy w 2016 roku, który obecnie jest najcieplejszym rokiem kalendarzowym w historii. 

Jak podkreślili eksperci C3S, 2023 rok do tej pory miał sześć rekordowo ciepłych miesięcy i dwie rekordowo ciepłe pory roku. „Nadzwyczajne globalne temperatury listopada, w tym dwa dni cieplejsze niż 2°C powyżej średniej przedindustrialnej, oznaczają, że 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii pomiarów” – zaznaczyła podczas COP28 Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S.

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, założyciel Microsoftu i filantrop, od pewnego czasu poświęca swoją uwagę kwesti globalnego ocieplenia. W ramach Gates Foundation prowadzi między innymi działania na rzecz adaptacji do zmian klimatycznych.

Od 2015 roku inwestuje także w firmy, które zajmują się produkcją zielonej energii oraz wdrażaniem nowych technologii w tym zakresie. Jego firma, Microsoft, zainwestowała także do tej pory co najmniej ponad dwa miliardy dolarów w zielone technologie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
Europa ociepla się 2 razy szybciej niż reszta świata. Złe wieści dla kontynentu
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił