Do 2100 roku temperatura Ziemi może wzrosnąć o 4°C

Zdaniem naukowców z University of Exeter i Met Office, szczyt klimatyczny COP26 zmniejszył ryzyko ocieplania się planety, ale go nie wyeliminował.

Publikacja: 19.01.2022 14:36

Do 2100 roku temperatura Ziemi może wzrosnąć o 4°C

Foto: Adobe Stock

Rząd brytyjski przedłożył Parlamentowi Trzecią Ocenę Ryzyka Zmiany Klimatu w Wielkiej Brytanii (CCRA3). Analiza jest częściowo oparta na niezależnym raporcie technicznym przygotowanym przez duży zespół ekspertów kierowany przez University of Exeter we współpracy z Met Office. Płynące z niej wnioski nie są optymistyczne i potwierdzają, że szczyt klimatyczny COP26 nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Czytaj więcej

2021 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii

Raport stwierdza m.in., że zmiany klimatyczne już teraz niosą ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego, infrastruktury, zdrowia ludzkiego, społeczności i przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Podkreślono w nim również, że Wielka Brytania jest narażona na międzynarodowe ryzyko związane z kwestiami takimi jak bezpieczeństwo, migracja i łańcuchy dostaw.

Według kierującego zespołem badaczy profesora Richarda Bettsa, obecna trajektoria globalnych działań prowadzi do dalszego ocieplania się klimatu.

„Jednym z kluczowych wniosków z prac Uniwersytetu w Exeter było to, że obecna polityka światowa może doprowadzić do ocieplenia do 4°C do 2100 roku. Porozumienia zawarte na szczycie klimatycznym COP26 w listopadzie zmniejszyły prawdopodobieństwo tego, ale nadal jest to możliwe” – podkreślił Betts.

„Cieszymy się, że nasza nauka została uwzględniona w tym kluczowym raporcie, który nie pomija kwestii możliwości większego ocieplania się [planety]” – dodał.

Baroness Brown z Cambridge, przewodnicząca Komitetu Adaptacyjnego Komitetu ds. Zmian Klimatu, stwierdziła, że „wkład ekspertów w proces CCRA3 był niezbędny, aby zapewnić, że ocena opiera się na solidnych dowodach.

„Zespół kierowany przez University of Exeter opracował solidny, autorytatywny raport techniczny, który zapewnił solidną podstawę dla porad CCC dla rządu i dostarczył kluczowych informacji dla Wielkiej Brytanii do podjęcia działań w ramach Narodowego Programu Adaptacyjnego” – powiedziała Brown.

Profesor Lisa Roberts, wicekanclerz Uniwersytetu w Exeter, powiedziała, że uczelnia jest „dumna z odegrania wiodącej roli w tej ważnej pracy dotyczącej zmiany klimatu”.

„Adaptacja i reagowanie na zmieniające życie zmiany klimatu jest największym wyzwaniem naszego pokolenia i dlatego University of Exeter zgromadził siłę i moc ponad 600 naszych naukowców pracujących nad kryzysem klimatycznym i ekologicznym w sercu naszej strategii na rok 2030” – podkreśliła Roberts dodając, że naukowcy zamierzają wspierać merytorycznie rządy, przedsiębiorstwa oraz społeczności w nadchodzącej, „krytycznej dekadzie”.

Planeta
Na Antarktydzie znaleziono pierwszy w historii bursztyn. Ma 90 milionów lat
Planeta
Mikroplastik może zmieniać pogodę i klimat na Ziemi? Nowe wyniki badań
Planeta
Eksperci: Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza. Co to oznacza dla klimatu?
Planeta
Triumf giganta paliwowego w sądzie. Nie będzie nakazu obniżenia emisji CO2
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Planeta
Polacy zmęczeni zmianami klimatu? Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów